23 слова, які потрібно знати у 2023 році

У 2020 і 2021 роках світ розпочав прискорений курс з розвитку епідеміології та вакцинології. Нові вирази, такі як «flattening the curve – вирівнювання кривої», «viral load – вірусне навантаження», «spike protein – спайковий протеїн(білок)» та «mrna vaccines – мРНК-вакцини» стали частиною публічного дискурсу. Потім у 2022 році війна в Україні змусила вивчати нові терміни, такі як «himars» та «counter-battery fire» – військові терміни. Які терміни увійдуть у загальний вжиток у 2023 році? The Economist підготували 23 припущення з визначенням кожного, щоб ми розширили свій словниковий запас на наступний рік.

Green, blue and brown hydrogen – зелений, синій і коричневий водень

Водень – це безбарвний газ, який просто ­горить, утвор­­­юючи лише водяну пару. Незважаючи на те, що він є найпоширенішим елементом у Всесвіті, він рідко зустрічається на Землі в чистому вигляді. Під час виробництва чистого водню деякі методи набагато брудніші за інші, тому “енергетичні шахраї” використовують різні кольори, щоб ідентифікувати їх. «Зелений» водень виготовляється з використанням відновлюваної енергії для розщеплення води на водень і кисень за допомогою електролізу. Європа заохочує його використання, а багаті на відновлювані джерела енергії регіони від Австралії до Індії сподіваються стати експортерами екологічно чистого водню. Навпаки, створення «чорного» або «коричневого» водню передбачає спалювання вугілля, що виділяє величезну кількість вуглекислого газу. Це дешево, але шкідливо для клімату. «Сірий» водень виготовляють із природного газу, у процесі якого також виділяється вуглекислий газ (але менше, ніж при використанні вугілля). «Блакитний» водень також виготовляють із природного газу, але отриманий вуглекислий газ потім зберігається під землею. «Бірюзовий» водень використовує інший процес для розщеплення природного газу, в результаті чого утворюються водень і твердий вуглець. Кілька стартапів використовують цей підхід. «Рожевий» водень, як і зелений, виробляється за допомогою електролізу, але працює за допомогою ядерної енергії. Нарешті, «білий» водень є чистим видом, який зустрічається в природі, але рідко зустрічається на Землі.

eSIM – електронна SIM-карта

Ті крихітні чіпи, які встановлюються у ваш смартфон і пов’язують його з вашими платіжними даними та номером телефону – відомі як модулі ідентифікації абонента або SIM-карти – зникають. Так звана технологія eSIM замінює фізичні чіпи цифровими кодами, які можна перенести зі старого телефону на новий. Ця технологія використовується в телефонах з 2017 року, але рішення Apple випустити свою лінійку iPhone 14 в Америці як телефони лише з esim змусить мільйони людей почати використовувати її в 2023 році. Як і у випадку з мишами та сенсорними екранами, прийняття Apple цієї технології буде тригером для широкого впровадження. Це підштовхне мобільних операторів у всьому світі до переходу на eSIM і зробить процес передачі інформації між пристроями зручнішим. Ця технологія також спрощує  переключення між мережами, встановлюючи кілька eSIM, що менш складно, ніж заміна крихітних чіпів.

Post-quantum cryptography – Постквантова криптографія

Квантові комп’ютери використовують дивацтва субатомного виміру, щоб робити те, чого звичайні комп’ютери не можуть. Це включає в себе злом кодів: працюючий квантовий комп’ютер, якщо його вдасться створити, може зламати шифрування, яке зараз використовується для безпеки зв’язку та захисту конфіденційних даних. Щоб захиститись від такої можливості, у 2022 році були схвалені нові «постквантові» стандарти криптографії, розроблені таким чином, щоб бути невразливими навіть для квантових комп’ютерів, і підготовка до їх впровадження серйозно розпочнеться у 2023 році.

Mixed reality – змішана реальність

Virtual reality – віртуальна реальність (vr), в яку ви занурюєтесь за допомогою VR-окулярів, переносить вас з реального світу в альтернативну реальність, створену комп’ютером. Augmented reality – доповнена реальність (AR), навпаки, накладає згенеровані комп’ютером елементи нібито на реальний світ. Mixed reality – змішана реальність (xr або mr) йде далі, дозволяючи реальним і віртуальним предметам взаємодіяти. Наприклад, ви можете зіграти в настільний теніс, у якому весла справжні, але м’яч створюється комп’ютером. Це також зрозуміліший термін, ніж augmented reality – доповнена реальність, і, швидше за все, він приживеться краще. Ключове питання у 2023 році полягає в тому, яку назву обере Apple для цієї технології, коли анонсує свою першу гарнітуру ar/vr/xr, яка, за чутками, працюватиме на програмному забезпеченні під назвою «realityOS».

Passkeys – ключі доступу

“Смерть паролям!” Ключі доступу – це нова технологія, яка підтримується технологічними гігантами, включаючи Apple, Google і Microsoft, яка замінює паролі біометрично перевіреними маркерами, які автоматично генеруються та не можуть бути вгадані чи забуті. По суті, замість того, щоб вводити пароль, ви використовуєте маркер, який зберігається на вашому телефоні чи комп’ютері та захищений відбитком пальця або розпізнаванням обличчя, для входу в програми або веб-сайти. Багато онлайн-сервісів, у тому числі eBay, Kayak і PayPal, уже використовують цей підхід, і в 2023 році з’явиться більше, оскільки підтримку цієї технології буде поширено на останні версії популярних настільних і мобільних операційних систем.

Оскільки унікальний ключ доступу генерується для кожної програми чи веб-сайту, який ви використовуєте, ключі доступу запобігають багатьом поширеним атакам, таким як «фішингові» електронні листи, які оманою змушують користувачів ввести свої облікові дані на правдоподібному, але фіктивному веб-сайті. Ключі доступу також за замовчуванням забороняють людям використовувати той самий пароль для всього, який часто легко вгадати. Все це має значно підвищити безпеку в Інтернеті.

Horizontal and vertical escalation – горизонтальна і вертикальна ескалація

Як розвиватимуться події в Україні в зв’язку з війною? Військові експерти розрізняють два виміри ескалації. Горизонтальна ескалація – це розширення географічного масштабу війни (наприклад, якщо Росія атакує іншу країну, втягуючи її в військові дії). Вертикальна ескалація – це ситуація, коли інтенсивність війни зростає або через напади на нові типи цілей, або через впровадження нових типів зброї (таких як хімічні чи ядерні боєголовки). Ні те, ні інше не добре.

Tactical nuclear weapons – тактична ядерна зброя

Чи може Росія вдатися до застосування «тактичної» ядерної зброї в Україні? Вони, як правило, мають менший радіус дії та нижчу потужність, ніж «стратегічна» зброя для знищення міст, така як міжконтинентальні балістичні ракети. Гіпотетично, у відповідь на плани українських військових повернути Крим у 2023 році, у Володимира Путіна може виникнути спокуса використати “тактичну” ядерну зброю, щоб зупинити військовий прогрес України. Але навряд чи він буде дуже ефективним: одна боєголовка може знищити лише десяток танків. Натомість Путін міг би підірвати невелику ядерну бомбу над Чорним морем як попередження. Але тоді такі дії вплинуть на дипломатичні відносини з Китаєм. І Захід напевно відповість, можливо, знешкоджуюючи російські цілі в Україні зі звичайної зброї. Тоді атаки «око за око» ризикують призвести до обміну набагато потужнішою стратегічною зброєю. Таким чином, слово «тактичний» є неправильним, коли йдеться про ядерну зброю: вона за своєю сутністю є небезпечно “стратегічною” в будь-якому разі.

Frozen conflict – заморожений конфлікт

Заморожений конфлікт – це військове протистояння, у якому фактичні бойові дії припинилися, але не було розв’язано основний конфлікт (наприклад, шляхом мирного договору чи політичного врегулювання), тому існує ризик того, що військові дії можуть відновитися в будь-який момент. Часто вони є результатом втручання держави лідера на міжнародній арені. Володимир Путін створив кілька заморожених конфліктів у деяких частинах колишнього Радянського Союзу (зокрема, з кінця 2014 до початку 2022 року на сході України) як спосіб дестабілізації держав-сусідів. Такі конфлікти можуть тривати десятиліттями, як у випадку з Південною Осетією та Абхазією, території яких були окуповані на початку 1990-х років. У 2023 році слабкість Росії може означати, що деякі з цих заморожених конфліктів почнуть розморожуватися.

Regasification – регазифікація (процес перетворення газу)

Природний газ зазвичай доставляється по трубопроводах, оскільки, на відміну від нафти, його важко завантажувати та розвантажувати на судна. Це робить ринки природного газу набагато менш ліквідними, ніж ринки нафти, оскільки зазвичай потрібен трубопровід між покупцем і продавцем. Але скраплений природний газ (СПГ) змінює рівняння. Охолодження природного газу до -162°C перетворює його на рідину та зменшує його об’єм у 600 разів, що дозволяє транспортувати його на великі відстані за допомогою спеціальних танкерів із криогенним охолодженням.

Це дозволяє вести глобальну торгівлю природним газом, що зручно для європейських країн, які хочуть зменшити свою залежність від російського газу, що постачається трубопроводами. Останнім часом європейські країни натомість купують його в Америки чи Катару, двох великих експортерів зрідженого газу. Перетворення газу назад у газ, щоб його можна було подавати в трубопроводи та використовувати як паливо, називається регазифікацією. Зазвичай це відбувається на прибережному терміналі СПГ. Але будівництво наземних об’єктів потребує часу, тому швидшим рішенням є оренда суден, які називаються «плавучими установками для зберігання та регазифікації», щоб виконати цю роботу. Уряд Німеччини зафрахтував п’ять таких суден, щоб збільшити свої потужності з імпорту зрідженого газу.

Aridification – аридифікація (тривала посуха місцевості)

У який момент посухи чи навіть мегапосухи вже недостатньо для опису сухого періоду? У деяких місцях вчені та офіційні особи тепер говорять про аридифікацію або тривалу посуху регіону. Високі температури, спричинені зміною клімату, мають багато побічних ефектів. У вже посушливих регіонах, таких як південна Європа, прибережна Австралія та південна Африка, зміна клімату зменшує гірський сніговий покрив і призводить до висихання річок, ґрунтів та лісів. У Каліфорнії, Іспанії та інших країнах літо несе загрозу дедалі сильніших лісових пожеж. У 2023 році ці регіони будуть боротися з вищими температурами, більш інтенсивними лісовими пожежами та меншою кількістю води. Аридифікація змусить сільськогосподарські центри, такі як Каліфорнія та Китай, рахуватися зі скороченням запасів води.

Scope 1, 2 and 3 emissions – обсяг викидів 1, 2 і 3

Тип викидів 1 – це викиди, безпосередньо спричинені діяльністю компанії, наприклад, спалюванням палива на заводах або транспортних засобах. Викиди категорії 2 – це непрямі викиди (наприклад, від електростанції), які є результатом використання енергії  фірмою. Тип викидів 3 – це всі інші викиди, які виникають у результаті діяльності постачальників і клієнтів компанії. Для нафтової компанії викиди, які утворюються, коли нафта, яку вона продає, спалюється іншими, є викидами “Scope 3”. Чи повинні фірми нести відповідальність за такі викиди? Очікуйте, що у 2023 році все більше регуляторів будуть стверджувати, що повинні.

Resilience hubs and cool pavements – центри стійкості та прохолодні тротуари

Міста в усьому світі вживають різноманітних заходів, щоб протистояти загрозі хвиль спеки, які стають частішими та серйознішими та наражають на особливий ризик людей похилого віку та людей з інвалідністю. Центри стійкості – це спеціальні будівлі або, в деяких випадках, капсули, виготовлені з транспортних контейнерів у межах спільноти / громади, які забезпечують місця притулку з кондиціонером, питною водою, доступом до Інтернету та зарядними пристроями для телефону. Міста також знижують температуру, вводячи прохолодні дахи (покриті білою фарбою або світловідбиваючими матеріалами) і прохолодні тротуари (оброблені спеціальними покриттями), щоб відбивати сонячне світло та поглинати менше тепла. Серед міст, які створюють прохолодні тротуари та дорожні покриття, є Лос-Анджелес, Фенікс і Токіо.

Dead pool – «мертвий» басейн

Більшість людей асоціюють «мертвий басейн» із саркастичним антигероєм Marvel, якого на кіноекрані грає Райан Рейнольдс. Однак у західних штатах Америки це має інше значення. Більшість великих водосховищ на Заході були створені шляхом перегородження річок у 20 столітті. Але за останні два десятиліття ці штучні озера зменшилися, оскільки річки, що їх живлять, висохли. Коли резервуар виснажується до точки, коли вода більше не може бути спрямована вниз за течією, він стає статичним або мертвим басейном. У 2023 році деякі водойми наблизиться до цього стану. Озера Мід і Пауелл – дві найбільші водосховища Америки, розташовані між річкою Колорадо – стали небезпечно сухими. Якщо озеро Пауелл впаде в басейн, запаси води для 40 мільйонів людей на південному заході країни, які залежать від річки Колорадо, зменшаться.

Synfuels and e-fuels – синтетичне (штучне) паливо та електронне паливо

Синтетичне (штучне) паливо, замінює звичайне вуглеводневе паливо (наприклад, бензин, дизельне та реактивне паливо), яке виробляється штучно, а не з нафти. Електропаливо або електронне паливо – це синтетичне паливо, виготовлене з використанням відновлюваної енергії. Сонячна або вітрова енергія використовується для розщеплення води на водень і кисень за допомогою електролізу. Потім водень поєднується з вуглекислим газом, взятим з промислових процесів або витягнутим з атмосфери, для отримання вуглеводневого палива. Залежно від використовуваного процесу отримане паливо може мати нижчий вуглецевий слід, ніж звичайне паливо, або бути повністю нейтральним вуглецю. Електронне паливо може використовуватись для дорожніх транспортних засобів (які можна легко електрифікувати), що потенційно могло б забезпечувати двигуном кораблі та літаки, фактично перетворюючи відновлювану електроенергію на рідке паливо.

Productivity paranoia – параноя продуктивності

Чи робить вас робота вдома продуктивнішою? В опитуванні, проведеному Microsoft серед 20 000 працівників в 11 країнах, 87% вважали, що вони працюють так само ефективно або навіть ефективніше вдома. Але лише 12% керівників були повністю впевнені, що їхні команди продуктивні. Результатом є «параноя продуктивності» як серед працівників, які бояться здатись тими, хто ухиляються від роботи, так і серед керівників, які бояться, що працівники ухиляються від роботи. Це, у свою чергу, може призвести до демонстрації «театру продуктивності», оскільки працівники прагнуть продемонструвати, що вони виконують все в повній мірі.

TWaT city – місто, що адаптоване до нових умов роботи її жителів

На початку пандемії COVID-19 побоювання, що люди ніколи не повернуться в офіси, були марними. Але також були надії на те, що трудові звички людей зрештою повернуться до норми. Натомість багато працівників почали їздити до офісу лише у вівторок, середу та четвер. Міста заперечують цю тенденцію, але в 2023 році їм доведеться адаптуватися до «TWaTs». У четвер увечері бари переповнені, коли працівники прощаються один з одним; вони можуть досить легко адаптуватися, змінюючи чергування змін. Але офісам доведеться бути більш креативними, або скорочуючи штат, або знаходити інші способи використання своїх приміщень у «тихі» дні. Операторам громадського транспорту також доведеться пристосуватися. Замість того, щоб менше працювати по понеділках і п’ятницях, вони могли б спробувати змінити попит, знизивши ціни в ці дні та підвищивши їх між вівторком і четвергом.

Doughnut effect – ефект пончика

Зростання кількості роботи з дому, викликане пандемією, означає, що люди менше цінують близькість до офісів і більше простір удома. Ніколас Блум зі Стенфордського університету та Арджун Рамані, який зараз є кореспондентом The Economist, виявили «ефект пончика» у великих містах. У міру того, як робітники від’їжджають від центрів міст, орендна плата за передмістя різко зросла, створюючи кільце зростання. Ця назва грунтується на тому, що американські пончики мають отвори в середині. Забудовники комерційної нерухомості сподіваються, що людей можна буде заманити назад у центри міста винятковими зручностями, такими як красиві офіси та фантастичні краєвиди. Вони передбачають британський вид пончиків, які замість дірочки в середині наповнені варенням.

Battery Belt  – акумуляторний ремінь

Іржавий пояс – це назва, яку дали частинам Америки, які постраждали від спаду виробництва з 1950-х років. Зараз докладаються зусилля, щоб відродити ці регіони, заохочуючи інвестиції в нові екологічні галузі, такі як виробництво електромобілів і «gigafactories», що виробляють автомобільні акумулятори. Ford інвестує 50 мільярдів доларів у розширення виробництва електромобілів, його конкурент GM інвестує 35 мільярдів доларів, а приблизно 40 мільярдів доларів піде на нове або розширене виробництво акумуляторів у цьому новому «акумуляторному поясі». Чи приживеться ця назва у 2023 році?

YIMBY

Тоді як Nimbys не хочуть нічого будувати на своїх подвір’ях, YIMBY кажуть «так» розвитку. Вони надають перевагу щільній забудові перед збільшенням кількості автомобілів. Ця тенденція прослідковується протягом багатьох років, але має обмежений успіх у зміні правил планування. Це зміниться у 2023 році. У липні в Каліфорнії набуває чинності Закон про доступне житло та роботу на великих дорогах. Це полегшить будівництво будинків у районах, де зараз переважають офіси, магазини та автостоянки, і полегшить жорсткий поділ житлових і робочих зон, створений законами про зонування. Каліфорнія також пом’якшує правила, які змушують забудовників надавати надлишкову кількість місць для паркування. Зобов’язання щодо паркування буде послаблено для нових об’єктів поблизу громадського транспорту, що має знизити витрати на будівництво та ціни. І за тенденціями, що лідирують в Каліфорнії, решта світу, як правило, слідує.

Virtual power plant – віртуальна електростанція

Все більше будинків і підприємств мають сонячні панелі та батареї, які можуть забезпечувати електроенергією, а також можуть доставляти електроенергію до електричної мережі, коли це необхідно. Коли використовуються разом у великих кількостях і координуються через Інтернет-команди, сотні чи тисячі цих невеликих систем генерації та зберігання можуть діяти узгоджено, функціонуючи, по суті, як віртуальна електростанція, яку можна вмикати та вимикати по факту однією кнопкою.

Віртуальні електростанції можуть усунути потребу в дорогих, забруднюючих «peaker plants» для підтримки постачання електроенергії в години пік. Вони також можуть допомогти електричним компаніям у регулюванні частоти та контролі напруги, якими потрібно ретельно керувати, щоб збалансувати попит і пропозицію, особливо в електричних мережах, які значною мірою залежать від альтернативних джерел, таких як сонячна енергія та енергія вітру. Віртуальні електростанції є прикладом того, як «розумні мережі» можуть сприяти переходу до відновлюваних джерел енергії. Вони були розгорнуті в Австралії, Британії, Каліфорнії та Німеччині.

Vertiport – вертипорт

Повітряні таксі, також відомі як літаючі автомобілі або EVTOL (електричні літаки з вертикальним зльотом і посадкою), по суті, є багатороторними дронами, які достатньо великі, щоб перевозити людей. Кілька компаній у всьому світі сподіваються, що такі транспортні засоби отримають схвалення регуляторів у 2023 році як швидкий, екологічно чистий вид міського транспорту. Але EVTOL не може злітати і сідати де завгодно. Натомість для цього їм знадобляться визначені місця – так звані вертипорти – які є наполовину аеропортом, наполовину станцією метро, ​​і які дозволяють інтегрувати EVTOL з існуючими транспортними мережами, такими як дороги та залізниці. Все це ставить новий виклик для архітекторів і урбаністів, які вже придумують кілька характерних проектів. Вертипорти знадобляться, якщо EVTOL почнуть працювати.

Space solar power – космічна сонячна енергія

Ідея вловлювати енергію в космосі за допомогою величезних сонячних батарей, прикріплених до орбітальних супутників, а потім передавати її на Землю у вигляді мікрохвиль, існує з тих пір, як Ісаак Азімов запропонував це в науково-фантастичній історії в 1941 році. Але вартість ніколи не вимірювалась: запуск речей у космос коштує занадто дорого. Це може змінитися, якщо витрати на запуск суттєво впадуть або якщо з’являться нові космічні технології виробництва, такі як видобуток сировини на астероїдах. А на досить високій орбіті супутник із сонячною енергією міг би цілодобово залишатися на сонці, забезпечуючи чисте та надійне джерело енергії. Європейське космічне агентство спонсорувало наземну демонстрацію в Німеччині в 2022 році в рамках запропонованої схеми під назвою Solaris. Америка, Великобританія, Китай і Японія також фінансують дослідження в галузі, яка переживає новий світанок.

Cislunar  – простір між Землею та орбітою Місяця

Америка має намір відправити астронавтів на Місяць у найближчі кілька років з довгостроковою метою створити там постійну базу. У рамках своєї програми Artemis планується розмістити космічну станцію під назвою Lunar Gateway на орбіті навколо Місяця, яка буде працювати як комунікаційний вузол, наукова лабораторія та короткостроковий життєвий простір; він має бути запущений у 2024 році. Серія підготовчих роботизованих місій на Місяць розпочнеться у 2023 році. Ситуація ускладнюється в «Cislunar» просторі – як відомо простір між Землею та орбітою Місяця.

 

Джерело —The Economist

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X