Чому психотерапія актуальна у післявоєнний час?

Післявоєнний час – це завжди про відбудову. Аби країна функціонувала і розвивалася до показників довоєнного часу потрібні сумісні зусилля всього населення. Але наслідки війни часто загрожують працездатності населення. І мова не тільки про фізично постраждалих під час війни, не тільки про людей, що набули інвалідності. Психічний стан населення є також неабияк важливим.

Працездатність людини, що має психологічні розлади передбачувано знижується. Вона не може адаптуватися до умов і потреб мирного часу, живе травмами минулого. Усе це також відображається на її фізичному здоров’ї: розвиваються психосоматичні захворювання. Тобто внаслідок негативного психологічного стану людина страждає фізично. Це можуть бути як серцево-судинні захворювання, так і звичайна застуда. Так, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) є фактором ризику для сердцево-судинних хвороб. Тобто ПТСР підвищує ризик серцево-судинних захворювань на 57%.

Ви могли помітити наскільки виросла популярність психотерапії особливо серед молодшого покоління – наскільки часто молодь задумується про те, щоб знайти собі психолога, і можливо хтось відкладає це рішення через нестачу коштів.

Популярність психотерапії підтверджується ще тим, що петиція про реабілітацію військових та населення набрала достатньо підписів, і ми очікуємо на відповідь від Президента України стосовно майбутніх заходів.

Які шкідливі наслідки на психіку людини завдає війна?

У 2015 році 27,7% людей в Україні, що були діагностовані на ПТСР брали участь в антитерористичній операції. І оскільки ми так багато говоримо саме про ПТСР варто перерахувати його симптоми:

 • нав’язливі спогади про події минулого
 • систематичне порушення сну
 • асоціальна поведінка – небажання підтримувати активну соціальну взаємодію – дуже часто виливається у зловживання алкоголем, наркотиками
 • надмірна втома/дратівливість, нездатність концентрувати увагу

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України від 20% до 40% військовослужбовців потребують психологічної допомоги. “Симптоми гострої травми виявляють у 60-80% військовослужбовців, які були очевидцями загибелі побратимів чи мирного населення або бачили тіла померлих”. 

А за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка: “Психологічної підтримки буде потребувати близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування». Тож попит на психотерапевтів/психологів вже є високим. 

Також воєнні події є причиною:

 • тривожного розладу, 
 • депресії, 
 • дереалізації (порушення сприйняття, при якому навколишній світ сприймається як нереальний або віддалений, позбавлений своїх фарб та при якому можуть відбуватися порушення пам’яті)
 • поведінкових розладів (агресія, асоціальна і злочинна поведінка, схильність до насильства)
 • тощо.

Власне про психотерапію. Що це таке і чим психолог відрізняється від психотерапевта?

Наукове визначення психотерапії звучить так:

Психотерапія — це науково обґрунтований та емпірично перевірений вид діяльності, що спрямований на допомогу людям, які потерпають від психологічних, психічних, психосоматичних, соціальних проблем або страждання, та використовує психологічні інструменти.

Цю професію майбутнього засвоїти досить нелегко. Тут знадобиться виключно академічна освіта – курсами не обійдешся. І психолог, і психотерапевт – це підготовлені фахівці, від яких вимагається високий рівень підготовки. Але в чому між ними різниця?

Психолог має вищу психологічну освіту. Вона може бути загальною. А може бути спеціальною:

 

 • вікова психологія, 
 • кримінальна психологія, 
 • педагогічна психологія, 
 • соціальна психологія
 • тощо.

 

Психолог є спеціалістом, який лише консультує з приводу побутових проблем. Війна пов’язана зі смертю близьких людей, втратою роботи і майна, постійним страхом і тривогою. З усіма цими труднощами психолог може допомогти. Якщо у психолога є підозра на те, що клієнт має психічний розлад – він перенаправляє клієнта до психотерапевта. Але сам поставити діагноз права не має.

Психотерапевт має саме медичну освіту і допомагає людині вилікувати психічні розлади або полегшити життя з ними, якщо вони хронічні. Є різні підходи до психотерапіЇ, кожна з яких має свої особливості: гештальт-терапія, групова, арттерапія та інші. 

Нерідко частиною психотерапії є прийом медикаментів. Але призначати їх для лікування розладу може лише психіатр. Можна зрозуміти, що практика перенаправлення від психолога до психотерапевта, від психотерапевта до психіатра є звичайною справою.

Авторка: Лебідь Надія, студентка курсу Career Hub Pro: Фриланс за напрямком “Копірайтинг”

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X