Дослідження Центру “Розвиток КСВ” і Gradus Research: які вакансії не закриті та що робити молоді

26 грудня 2022 року відбулась зустріч представників ГО Центр “Розвиток КСВ”, експертної платформи Career Hub і представників компаній-підписантів “Пакту заради молоді” в рамках програми USAID “Мріємо та діємо”. Обговорювалися поточні виклики і проблеми бізнесу з точки зору HR, які стосувалися персоналу, залучення молодих фахівців та їхніх перспектив роботи у компаніях під час повномасштабного вторгнення.

На зустрічі було презентовано спільне жовтневе дослідження Career Hub та Gradus Research “Виявлення викликів та потреб мікро-, малого та середнього бізнесу під час повномасштабної війни”. Організатори опитали бізнес-аудиторію зі сфер: роздрібна торгівля, інформаційно-консультаційні послуги, надання послуг, виробництво товарів та інші.

“Ми переживаємо найбільший з часів Другої світової війни міграційний зсув у Європі, спричинений повномасштабною війною росії проти України. Близько третини українців були змушені покинути місця свого постійного проживання, відповідно вони або втратили роботу, або змінили формат на дистанційний. З іншого боку, роботодавці втратили кваліфікований персонал. Окрім цього, війна вплинула на самих українців, змінивши їхні очікування від роботи та роботодавців. Саме тому зараз так важливо досліджувати ці очікування, особливо серед молодих спеціалістів, найбільшої групи на ринку праці”, — розповідає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Представники бізнесу  в першу чергу говорять про нестачу працівників IT сектору (23%) та представників робочих спеціальностей, зайнятих у промисловій / виробничій сфері (20%). Окрім цього, для реалізації бізнес-діяльності насамперед потрібні спеціалісти рівня Middle (57%) та Senior (51%). Цих експертів шукають через інтернет- сайти з вакансіями, оголошення на сторінках бізнесу в соціальних мережах (33%) та оголошеннями на веб-сайті бізнесу (26%), а також Linkedin (14%).

Про те, що перевага наразі на стороні Middle та Senior, а не на Junior-фахівцях говорили і компанії-члени “Пакту заради молоді”:

Інна Васіна, компанія Укртелеком: “Звільнився ринок досвідчених фахівців, які скоріше за все втратили роботу. І  якщо обирати між студентом і молодим фахівцем, то дійсно обирають досвідчених, адже молодому спеціалісту важче адаптуватися в поточних умовах, бо не завжди є потреба працювати онлайн”.

Серед складнощів під час організації дистанційної роботи компанії називали: погіршення психологічно-емоційного стану співробітників (36%), проблеми з їхньою мотивацією на відстані (32%) та складнощі з організацією робочого процесу через загрози повітряної атаки (30%).

 Щодо основних питань ментального здоров’я: представники бізнес-аудиторії гірше оцінюють емоційно-психологічний стан співробітників, ніж власний. Більше половини опитаних (57%) зазначають, що працівники мають певні проблеми зі станом здоров’я, лише третина (37%) оцінює їхній емоційно-психологічний стан як відмінний. Кожен п’ятий (23%) представник бізнесу відчуває необхідність у залученні психолога / коуча до роботи з командою. Як жити у часи війни та як справлятися зі стресом – основні запити до психолога / коуча задля покращення психоемоційного стану співробітників.

 94% досліджуваної аудиторії зазначають про наявність проблем з персоналом. Найчастіше це — зміна працівниками місця проживання, що вплинула на бізнес-діяльність, зниження ефективності роботи команди через психологічно-емоційний стан, а також нестача професійних кадрів через хвилю міграції. Серед 26% респондентів, чий бізнес працює переважно в дистанційному форматі, 92% — стикалися із складнощами під час організації дистанційної роботи. Насамперед це погіршення психологічно-емоційного стану співробітників, проблем з їхньою мотивацією на відстані та складнощі з організацією робочого процесу через загрози повітряної атаки. 38% опитаних зазначають про нестачу персоналу, насамперед працівників IT сектору та представників робочих спеціальностей, а також спеціалістів рівня Middle та Senior. 

Війна негативно вплинула на психоемоційний стан керівників бізнесу та інших співробітників. Нині 52% керівників бізнесу оцінюють своє психологічне здоров’я як відмінне, а 41% — на середньому рівні. Тоді як у випадку працівників — 57% опитаних декларують наявність певних проблем зі станом їх психологічного здоров’я (тільки 37% оцінюють його як відмінне). 22% представників бізнесу відчувають необхідність у зверненні до психолога / коуча, а 23% — у їх залученні до роботи з командою. 88% керівників бізнесу вважають за потрібне розвивати у собі вміння психологічно підтримувати свою команду. Загалом 90% бізнесу потребує тієї чи іншої підтримки, насамперед замовлень / ринків збуту, коштів на розвиток та персоналу.

“Дослідження чітко продемонструвало, що є нагальна потреба переформатувати Пакт. Якщо раніше ми говорили про працевлаштування молоді, співпрацю бізнесу та університетів та менторська підтримка, то сьогодні до цих питань додаються виклики часу: ментальне здоров’я, робота з людьми з інвалідністю, повернення молоді з-за кордону. Центр “Розвиток КСВ”  і експертна платформа Career Hub мають врахувати нові виклики у оновленому Пакту задля відбудови країни”, — зазначила Марина Саприкіна, керівниця Центру “Розвиток КСВ”.

Одним з важливих аспектів відбудови країни буде перекваліфікація. Вікторія Захарчук з компанії “Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед” говорить:“З початку війни в ми не скорочували жодних позицій і не робили реструктуризацію. Нам, на жаль, довелося відмовитися від програм стажування в Україні. Сподіваємось відновити цей проєкт вже після перемоги. Потенційні кандидати у разі відкриття вакансій дійсно є, але ми цього року орієнтуємось на перекваліфікацію працівників всередині команди. Так в рамках програми «Re-skill 2 Win» торгівельні представники та фахівчині відділу продажів по телефону стають операторами і операторками виробництва відповідно, а колеги з адміністративної та комерційної функції стають водіями автонавантажувачів на нашому складі”

Ще одним напрямом для бізнесу є робота з молоддю. Як компанії підтримують молодь на прикладі кейсу компанії “lifecell”: 

“Нашу програму для молоді “JUMP to life” ми закрили. Це було пов’язано не з війною, а з низькою зацікавленістю зі сторони молоді та менторів. Проте ми вирішили переформатувати цю програму, аби продовжувати взаємодіяти з молоддю, і цій оновленій програмі у 2023 році виповнюється рівно 3 роки. Суть її в тому, що ми наймаємо інтернів на півроку за контрактом, вони працюють 20 годин на тиждень і отримують за це заробітну плату. Таким чином ми робимо собі кадровий резерв і якщо стажер/ка успішно проходить програму – він або вона стає внутрішнім кандидатом до будь-якої відкритої вакансії”, — Євгенія Тереховська, представниця компанії “lifecell”

Також Євгенія зазначила, що минулорічний проєкт “Job Shadowing Week” (Національний тиждень молоді в компаніях), який Центр “Розвиток КСВ” спільно з Career Hub та  українськими компаніями робили для пошуку талантів серед українського студентства, був дуже результативним. Більше 3000 першокурсників з 200 закладів освіти тоді зареєструвалися, аби заздалегідь підготуватися до кар’єри в компанії мрії. “lifecell” пропонували стажування студентам та студенткам технічних закладів освіти. Компанія вирішила  залишити цю практику собі і втілити її у життя вже наступного року для подальшої взаємодії з молоддю. 

______________________

CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSR Europe (Брюссель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія). 

Career Hub – експертна платформа Центру «Розвиток КСВ», яка об’єднує молодь, роботодавців, державні органи та освітні заклади для кар’єрного розвитку молоді – від школи до успішної реалізації у професії. Діяльність Сareer Hub підтримується програмою USAID “Мріємо та діємо”, яка втілюється IREX у партнерстві з Центром «Розвиток КСВ»

 

 

 

 

 

 

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X