Future of Work: вплив війни та професії для відновлення України

ГО Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» в рамках проєкту Future of Work підготовлено цю статтю з метою актуалізації тенденцій на ринку праці відповідно до викликів, пов’язаних з повномасштабним вторгненням росії в Україну, а також виокремлення актуальних проблем спричинених впливом повномасштабної війни.

Новий етап війни росії проти України, який розпочався 24 лютого 2022 року дуже вплинув на зміну структури економіки та став причиною цілої низки нових викликів. За результатами загального аналізу демографічної, статистичної та аналітичної інформації, було визначено такі основні проблеми актуальні для ринку праці України сьогодні: 

  1. Масова міграція трудових ресурсів за кордон та в межах держави в зв’язку з війною, що спричиняє “відтік мізків” та втрату Україною конкурентоспроможного населення;
  2. Закриття та релокація бізнесу з територій східної та південної частини України на відносно безпечні території України (центральні та західні області); 
  3. Скорочення робочих місць та зарплат на ринку праці призводить до високого рівня безробіття в Україні та перекваліфікації працездатного населення;
  4. Низький рівень пропозиції відносно попиту на робітничі та технічні спеціальності (непрестижність технічних спеціальностей);
  5. Відсутність безпеки учнів під час навчання в закладах освіти під час воєнних дій призводить до трансформації форматів навчання, зниження якості освіти та обрання абітурієнтами закордонних закладів освіти, на заміну українським;
  6. Особливої уваги потребує адаптація військових ветеранів, а також психологічна підтримка населення в умовах війни;
  7. Складність пошуку та отримання роботи у випадку відсутності професійного досвіду;
  8. Скорочення програм з набуття першого практичного досвіду професійної діяльності молоді;
  9. Необхідність активної підтримки ментального здоров’я працедавцями своїх працівників.

В липні 2022 року Уряд України представив міжнародним партнерам стратегічний документ – План відновлення України. У плані задекларовано прагнення досягнення до 2032 року сталого економічного зростання у понад 7%, накопичення $750 млрд іноземних інвестицій, входження України до ТОП-25 в рейтингу країн за людським капіталом та економічним розвитком, скорочення на 65% викидів CO2, у порівнянні з 1990 роком. План включає в себе пріоритезований перелік національних програм, які спрямовані на підтримку та розвиток індустрій національної економіки.

Дуже важливо, яку модель відродження буде фактивно імплементовано Україною: інерційну, коли відновлюють те, що було, чи Шумпетерівський метод творення нового замість зруйнованого старого. Від загального підходу залежить, які фахівці будуть найбільш популярними та затребуваними на ринку праці. Перша і єдина жінка прем’єр-міністр Ізраїлю Ґолда Меїр пропонувала для становлення і розвитку успішної країни зробити найбільш високооплачуваними й шанованими три професії: військових, лікарів та вчителів.

У Growford Institute очікують, що після закінчення війни найбільші темпи приросту досягатимуться в галузях, які працюватимуть на відновлення внутрішнього ринку. На першому етапі найбільш активно розвиватимуться і потребуватимуть кадрів будівництво, сільське господарство, виробництво продуктів харчування, гуртова та роздрібна торгівля, логістика, виробництво хімічної продукції, електричного устаткування, меблів. Однак потреба в професіях залежатиме від економічної стратегії України. Експерти сходяться на думці, що в рамках післявоєнного відновлення варто робити акцент на створенні доданої вартості в добре розвинених галузях. Болісне питання повернення затребуваних фахівців може суттєво вплинути на темпи відновлення економіки України.

Якщо вести мову стратегічно про відбудову всієї країни, то після етапу стабілізації ситуації і екстреного відновлення критичної інфраструктури в регіонах є фактично два послідовних великих етапи, які можуть переходити з одного в інший або відбуватися паралельно – це відбудова та модернізація інфраструктури.

За інформацією народної депутатки України Юлії Гришиної, ТОП-10 найпопулярніших спеціальностей за результатами вступної кампанії у вищі навчальні заклади у 2022 році: право, комп’ютерні науки, філологія, менеджмент, психологія, інженерія програмного забезпечення, медицина, середня освіта, маркетинг та кібербезпека.

В Україні вже змінюється ринок праці та трудове законодавство, адже все розвивається. Одним із популярних видів заробітку в Україні був фриланс, але працівники були обмежені у можливостях. Тож в Україні створили закон про фриланс, який має багато переваг для працівників.

ТОП-5 сфер де потрібно шукати роботу після перемоги: будівництво та архітектура, медицина (медики та психологи), ІТ-технології, e-commerce, логістика та транспорт. За інформацією Економічної правди на першому етапі після перемоги найбільш активно розвиватимуться і потребуватимуть кадрів будівництво, сільське господарство, виробництво продуктів харчування, гуртова та роздрібна торгівля, логістика, виробництво хімічної продукції, електричного устаткування, меблів.

Зважаючи на загальний безпековий контекст та завершення епохи глобалізації, вже можна робити прогнози, професії в яких індустріях будуть популярними в майбутньому для відновлення України.

У результаті аналізу актуальних публікацій на тему професій для відновлення України, виділяємо такі десять пріоритетних індустрій для відновлення України: безпека та оборонна промисловість, медичні послуги та охорона здоров’я, будівництво, архітектура та інфраструктура, агропромисловість та сільське господарство, ІТ та цифрові технології, енергетика, соціальні послуги та психологічна підтримка, роздрібна торгівля, транспорт та логістика, освіта та наука.

Безпека та оборонна промисловість

Модернізація індустрії оборони і розвиток оборонно-промислового комплексу визначені першочерговими стратегічними імперативами згідно Плану відновлення України, який був представлений Урядом України перед міжнародним партнерами 4 липня 2022 року в Лугано, Швейцарія.

Війна ще раз довела, наскільки важлива безпека країни на реальному та кіберфронті. Держава та ринок праці потребуватимуть ще більше гідних кадрів у правоохоронному та безпековому секторі. До того ж значно зросла і продовжує зростати престижність та рівень оплати військових професій. Зараз і після закінчення війни в Україні потрібна буде потужна і професійна армія. Потрібні будуть фахівці в багатьох сферах – від поліції до військово-промислового та оборонного комплексу. Особливо затребуваними будуть: розмінувальники, оператори дронів, аеророзвідники за допомогою безпілотних авіаційних комплексів, оператори, інструктори, оператори ракетних комплексів та артилерійських систем.

Кібербезпека – головна технологічна тенденція на ринку праці, особливо у секторах фінансових послуг, телекомунікацій, IT-індустрії, де є високий ризик кіберзлочинів. Робота спеціалістів з інформаційної безпеки полягає у спостереженні за комп’ютерними мережами, виявленні, усуненні загроз порушення безпеки для захисту інформаційних систем від хакерських атак та злому. Для виконання цього завдання вони оновлюють програмне забезпечення, впроваджують нові системи безпеки, навчають працівників техніці мережевої безпеки. 

Медичні послуги та охорона здоров’я

Професії з медичної галузі завжди були потрібними, але війна змусила переглянути ситуацію та спонукати до збільшення зарплат для професійних лікарів. Очікується, що в Україні активно розвиватиметься ця сфера, зокрема й завдяки інвестиціям країн ЄС. Після закінчення війни найактуальнішими будуть професії хірурга, кардіолога, реабілітолога, фізіотерапевта, спеціаліста лікувального масажу.

Саме внаслідок бойових дій багато військових та цивільних отримують різні травми, зокрема політравми. Завдяки правильній та своєчасній роботі фізичних терапевтів та ерготерапевтів можна відновити функції організму та дати людям шанс на повернення до повноцінного життя.

Анастезіологи та хірурги – це ті спеціалісті, які зараз є найбільш затребуваними. І на жаль, на ту кількість постраждалих людей, які зараз є в Україні, цих фахівців не достатньо. Також відчувається гостра потреба в серцево-судинних хірургах та кардіологах. Після закінчення війни, зросте необхідність в закладах відновного та реабілітаційного лікування для військових. Ерготерапевти, фізичні терапевти, лікарі спортивної медицини, фізіотерапевти, реабілітологи – будуть дуже потрібними. Цей напрямок сьогодні в Україні мінімальний у всіх закладах, а навчання на даних фахівців тривале.  

В більш тривалій перспективі розвитку галузі прогнозується поява та зростання попиту на фахівців з біоінженерії, вирощування органів, тканинної інженерії, архітектури медобладнання,  біоетики, генетичного консультування, онлайн лікарів, консультантів зі здорової старості, з розробки кіберпротезів та імплантів, операторів медичних роботів

Будівництво, архітектура та інфраструктура

Після перемоги в Україні доведеться відбудовувати інфраструктуру. Втім, доцільно буде підійти до будівництва згідно нових стандартів і обладнати усім необхідним оновлені споруди – бомбосховищами, товстими стінами, аварійними сходами. Фахівці повинні спланувати логістику та врахувати всі дрібні нюанси. Збільшиться попит і на автоматизацію будівництва та відповідну техніку.

Першими кого масово покличуть до роботи після перемоги стануть будівельники. Знадобляться інженери, фахівці, що займаються реконструкцією будинків, а також маляри, облицювальники, зварювальники. Зросте потреба також в інженерах, техніках та технологах, які займатимуться відновленням заводів, фабрик, комбінатів. Популярними стануть всі будівельні спеціальності без винятку. Одне робоче місце в будівництві – це шість-сім робочих місць в суміжних галузях, які обслуговують будівельну галузь

У девелоперів є люди, які розбудовували великі проекти, але їх обмежена кількість, цих людей не вистачатиме. Тому така професія теж буде потрібна, де люди вміють розробляти, бути дизайнерами та архітекторами проектів відбудови та урбаністики. Гостро знадобляться такі робітничі спеціальності, як зварювальники, столяри, муляри, маляри, слюсарі, електрики, облицювальники.

Україна матиме можливість переосмислити та перезапустити життєдіяльність постраждалих міст. Досвід війни підтверджує, що проєктування нових будинків має відбуватися вже з укріпленим підземним паркінгом (на кшталт того, як це роблять у Ізраїлі), з використанням енергоощадних технологій.

Верховна Рада України вже ухвалила Закон про обов’язкове розміщення бомбосховищ під час будівництва нових споруд в Україні. Документ передбачає, що у проєктній документації на об’єкти неодмінно має бути розділ про інженерно-технічні заходи цивільного захисту. Затверджувати документацію без такого розділу забороняється.

Агропромисловість та сільське господарство

Фахівці в сільському господарстві були затребувані й до війни, оскільки Україна є одним з найбільших світових виробників зернових та олійних культур. До війни через наші порти йшло понад 90% експорту зерна та олії. Коли вдасться розблокувати всі логістичні шляхи експорту, безсумнівно, країна повернеться до довоєнних показників.

Щодо сучасних технолонологій все більше будуть використовуватись дрони для огляду полів. Вони використовуються вже зараз, але будуть більш широко. Також буде автоматизація агротехніки. Це відбувається не лише через воєнні причини. Але через війну та ризики буде безпечніше, щоб полем їздила техніка, яка керується дистанційно. Однією з потрібних професій може бути оператор такої техніки.

IT та цифрові технології 

Під час війни з’явилося багато соціальних проєктів у безлічі сфер – від медицини до будівництва, де ставка робиться на швидкість та доступність. Айтівці допомагають у розв’язанні багатьох питань: розробляють чат-боти, застосунки, які наближають перемогу України, спрощують комунікацію між державою і громадянами, автоматизують процеси й багато іншого. 

Цифровізація в країні буде набирати ще більше обертів, і тут не обійтися без програмістів, розробників, вебдизайнерів, аналітиків, програмістів-інженерів. Особливо високий попит буде на фахівців у сфері кібербезпеки. Через санкції ринок ІТ-послуг росії та білорусі скорочується. Міжнародні компанії все менше хочуть звертатися за технологічними послугами до громадян цих країн. Українців наймають охочіше. Держава відкрито оголошує, що ринок України вимагає ще більше ІТ-спеціалістів у різних галузях. Саме тому уряд започатковує грантові програми для збільшення кількості фахівців у цій галузі та буде надавати можливості для створення ІТ-стартапів.

Продажі в електронній комерції переживають бум та будуть зростати. Швидке впровадження торгових онлайн-майданчиків, додатків, використання соціальних мереж викликало великий попит на експертів із цифрового маркетингу. За даними LinkedIn, digital-маркетолог входить до списку десяти найпопулярніших сучасних професій. За прогнозами, до 2025 р. у галузі цифрового маркетингу буде створено 60-65 млн. нових робочих місць.

Digital-маркетологи мають навички пошукової оптимізації (SEO), налаштування рекламних кампаній, просування в соцмережах, email-маркетингу, веб-аналітики. Вони добре розуміються на алгоритмах, що використовуються пошуковими системами, залучають користувальницький трафік через платні та органічні медіа-канали просування для збільшення продажів, прибутку. Перспективні професії у сфері digital-маркетингу: бренд менеджер, SEO-фахівець, контент-маркетолог, PR-менеджер, веб- та UX-дизайнер, продакт-менеджер, контент-продюсер, Social Media Buyer (таргетолог), PPC-фахівець.

Основні перспективні та затребувані професії у сфері IT: розробник додатків, розробник системи ERP – майстер, який буде розробляти програмне забезпечення для ведення справ великих компаній, розробник моделей BigDatа – програміст, який створює проєкти для опрацювання величезної бази даних, дизайнер інтерфейсів – програміст, який передбачає дії відвідувачів на сторінці й створює зручний інтерфейс, архітектор VR – фахівець, який створює віртуальну реальність, дизайнер VR – фахівець, який реалізує задум архітектора віртуальної реальності.

Енергетика

Одним з важливих пріоритетів після війни стане енергетична незалежність. Розвиватиметься альтернативна енергетика, власні родовища. І це призведе до попиту на ринку праці на професіоналів у сфері енергетики та видобутку газу. Посилення стійкості інтегрованої енергосистеми та підтримка зеленого енергетичного переходу ЄС. Потрібні будуть фахівці з біопалива та біоенергетики, біогазу, вітряної енергетики, гідроенергетики, сонячної енергетики тощо. Фахівці у сфері альтернативної енергетики. Попит на кваліфікований персонал у галузі вітроенергетики зросте на 61%. Загалом це: фахівці з проєктування, монтажу, сервісного обслуговування та ремонту установок відновлюваної енергетики. Працівники нафтогазової галузі – традиційні джерела будуть переважати на світовому ринку, тож попит на працівників сфери видобутку, переробки нафти та газу може зрости до 2030 року на 30%. Попит на монтажників, техніків-енергетиків надзвичайно високий, прогнозується підвищення на 52% у період до 2030 року.

Паралельно швидкими темпами продовжиться робота над енергоефективністю (утеплення приміщень, нові вимоги до будівництва), інновації у виробництво – більша ефективність використання енергоресурсів.

План відновлення України передбачає: будівництво нових потужностей пікової та напівпікової генерації та систем накопичування енергії, локалізацію виробництва обладнання для зеленої енергетики (вітрові вежі, трансформатори, кабелі, електролізери, батареї), будівництво електролізерів, розвиток водневої інфраструктури для під’єднання місць виробництва водню до споживачів в Україні та за кордоном та будівництво потужностей для виробництва водню, будівництво розумних електромереж (smart grids) та пілотне будівництво будівель з близьким до нуля споживанням енергії. Всі ці перспективні проєкти будуть потребувати великої кількості нових спеціалістів в сфері енергетики.

Соціальні послуги та психологічна підтримка

Війна йде не лише в містах, а й у свідомості кожного громадянина України. На зміну шоку приходиться усвідомлення того, що сталося. Велика кількість людей вже втратили не лише своє житло та роботу, а найближчих – свою родину. Тому потреба у кваліфікованих психологів уже надзвичайно висока і буде тільки зростати. Після війни психологи та психотерапевти, в тому числі й військові, знадобляться практично кожному українцю. А це означає, що попит на них зросте в кілька десятків разів. Зараз фахівців готують вже в багатьох навчальних закладах, але є сенс збільшити кількість майбутніх психологів у вищих навчальних закладах вже зараз. Після війни курс психотерапії повинен стати обов’язковим для кожного захисника України.

Відповідно до прийнятого рішення Уряду під час воєнного чи надзвичайного стану люди з інвалідністю та літні люди можуть розраховувати на наступні екстрені соціальні послуги: інформування, консультування, консультативний кризовий телефон; надання притулку, нічний притулок, короткострокове проживання; екстрене (кризове) втручання; представництво інтересів; підтримування проживання людей похилого віку та осіб з інвалідністю, безпритульних осіб; соціальний супровід сімей або осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах; догляд вдома; догляд стаціонарний; денний догляд; денний догляд дітей з інвалідністю; паліативний догляд; соціально-психологічна реабілітація; натуральна допомога; переклад жестовою мовою; транспортні послуги. Зростання кількості споживачів соціальних послуг, як наслідок війни, буде потребувати підготовки та залучення нових соціальних працівників.

Роздрібна торгівля 

Український бізнес довів, що вистоїть попри всі перепони. Навіть під час війни підприємці відкривають компанії. А після перемоги України на нас чекає збільшення вакансій у сфері роздрібної торгівлі. Продавці, касири, консультанти, адміністратори, менеджери з продажу не залишаться без роботи.

Транспорт та логістика

Після війни зросте попит на логістичні професії, починаючи від водіїв, операторів перевезень до працівників портів, транспортних терміналів. Це пов’язано з тим, що після закриття сполучення з росією та білоруссю Україна може успішно включитися у міжнародні транспортні коридори.

Щоб досягти хороших результатів у постачання продукції, необхідних матеріалів для будівництва, ремонту, відновлення інфраструктури, продовольчого забезпечення країни, потрібна хороша логістична система. Тому фахівці цієї галузі будуть дуже потрібні після війни в період відновлення України, та й багато років після цього.  А ще потрібно буде перевозити матеріал для будівництва – на відбудові міст. Тому транспортна сфера і сфера логістики буде дуже затребуваною. Будуть потрібні: водії, оператори перевезень, менеджери із закупівель та збуту, логісти.

Освіта та наука

Освіта та наука – одна з найбільш постраждалих галузей за часи коронавірусу та війни. Щоб побудувати Україну майбутнього, яка буде на голову вище за ту, якою вона була до війни, буде потрібна безумовно якісна освіта для здобуття висококласних фахівців у всіх перерахованих галузях. Вчителі, викладачі повернуть собі колишню престижність. А їхня робота стане затребуваною та оціненою належним чином.

План відновлення України передбачає: забезпечення якості університетів через синхронізацію з європейськими стандартами якості та регулярні оцінки якості, інвестування в R&D (співфінансування досліджень на замовлення бізнесу) та think tanks на базі ключових університетів, оновлення ІТ-програм для ТОП-5 університетів спільно з приватним сектором, реформу професійно-технічної освіти (редизайн навчальних програм, покращення навчання вчителів, оптимізація мережі) із залученням приватного сектора, включно з інтеграцією до ІТ-інноваційних центрів.

Щоб отримати кваліфікований персонал, потрібні люди, які розбираються в певній сфері та готові навчати людей. Це як викладачі в класичному розумінні, так і наставники онлайн. Головною вимогою до освітян буде здатність адаптуватися й навчатися самим.

Перша черга нових спеціалістів у більшості випадків пройдуть швидкі курси, будуть набувати досвід шляхом помилок. Проте наступне покоління потребуватиме якісно нових спеціалістів. Через відтік кадрів за кордон після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну всі сфери, зазначені у цій статті, не обійдуться без освіти – Україна потребуватиме якісно нових спеціалістів. Потрібно буде готувати кваліфікованих та конкурентоспроможних фахівців.

Підсумовуючи зазначимо, що опитування молоді, яка взяла участь в національній програмі обмінів молоддю ВідНОВА:UA в м. Луцьк у вересні 2022 року, показало, що сучасна українська молодь виокремлює для себе такі професії для відновлення України: економіст, логіст, управлінець, архітектор, інженер, проектувальник, будівельник, ландшафтний дизайнер, геодезист, електрик, столяр, реабілітолог, медичний працівник, психолог, психіатр, інженер діалогу громад, молодіжний працівник, фандрайзер, політолог, юрист-правоохоронець, працівник ДСНС, аграрій, IT спеціаліст, підприємець.

Публікацію підготовлено в межах програми “Мріємо та діємо”, що впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну Разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X