Галузі та професії для відновлення України та актуальні напрями перекваліфікації для українців

Після стабілізації ситуації на фронті, початку успішних наступальних операцій Збройних Сил України та початку розробки Урядом планів з відновлення України,  в рамках роботи експертно-адвокаційного напрямку діяльності Future of Work ГО Центр “Розвиток КСВ”, який спеціалізується на аналізі та популяризації трендів розвитку ринку праці, професій і навичок майбутнього в Україні та світі, 13-31 жовтня 2022 року було проведено онлайн опитування українців про найбільш важливі галузі та професії для відновлення України після перемоги, а також про поточні потреби та найбільш популярні напрямки для перекваліфікації.

В ході збору інформації респонденти заповнили онлайн-форму більше тисячі разів. За базу для аналізу було взято тисячу унікальних відповідей, серед яких 72% жінки та 28% чоловіки. Загальна частка молоді 14-35 років склала 75,5% респондентів, детальна вікова диференціація: 14-17 років – 32,9%, 18-22 років – 20,5%, 23-29 – 10,2%, 30-35 – 11,9%, 36-50 років – 19,3%, 51-65 років – 5,2%. Місце проживання, яке вказали опитані: місто – 73,5%  (серед них 23,4% мешканці обласних центрів), селище міського типу – 8,3%, село – 18,2%. Рівень освіти: незакінчена середня освіта (навчаються у школі) – 10,9%, повна загальна середня освіта – 10,9%, навчаються у ЗПТО – 21,6%, передвища освіта (рівень ЗПТО) – 6,5%, навчаються у ЗВО  16,4%, бакалаврський рівень – 14,4%, магістерський рівень та спеціаліст – 29%, освітньо-науковий рівень вищої освіти – 5,1%. Зайнятість: навчаються – 41,2%, навчаються і паралельно працюють – 20,6%, наймані працівники – 26,7%, підприємці – 2,8%, фрілансери – 4%, безробітний/в (втратили роботу після 24.02.2022) – 9,7%, безробітний/в (втратили роботу до 24.02.2022) – 4,2%. 

За умови доступності множинного вибору варіантів відповідей, найбільш популярними для відновлення України респонденти обрали професії в галузях: будівництва, архітектури та інфраструктури 71,4%, безпеки та оборонної промисловості 52,8% та медичних послуг та охорони здоров’я 52,3%. Також опитані українці бачать важливими такі галузі: соціальні послуги та психологічна підтримка 41,7%, енергетика 40%, освіта та наука 38,8%, агропромисловість та сільське господарство 38,1%, виробництво та підприємництво 27,5%, ІТ та цифрові технології 26,9%, транспорт та логістика 22,3%.

Цитати респондентів

Відбудовувати країну треба відповідно до сучасних тенденцій та з урахуванням екологічних чинників. Необхідно буде докласти чималі зусилля, щоб покарати всіх винуватців війни та тих, хто підтримував її, а також, щоб попередити корупційних схем із наданими на відновлення країни коштами. Малий та середній бізнес забезпечить економічну стабільність, за умови підвищення рівня соц. відповідальності підприємств. Якісна освіта – запорука світлого майбутнього.Жінка, 22 роки, жителька міста у Вінницькій області.

“Психологічна реабілітація: як дитина війни 2014 року з Луганську, я розумію що це вкрай важливо! Відбудова: важливо відновити усе зруйноване, щоб люди могли повернутись додому, щоб зруйновані міста почали функціонувати. Будуємо нове, бо йдемо в Європу, покращити транспортну логістику. Певні роботи: розмінування, відновлення усіх необхідних для життєдіяльності українських установ (пошти, супермаркети тощо).”Жінка, 19 років, жителька Києва.

Архітектура та будівництво: у прямому сенсі буде відбудовувати постраждалі від війни населення та забудови, враховуючи сучасні стандарти. Енергетика: через пошкодження електропередач та інших об’єктів інфраструктури треба буде відновлювати та вдосконавлювати систему отримання та передачі енергії. Агропромисловість: треба запезпечити країну пшеницею та іншими агрокультурами для власного забезпечення провізією та експорту, адже це важлива економічна галузь.–  Чоловік, 19 років, житель міста Запорізької області.

Енергетика – бо без енергії мало що працює.  Освіта – бо для відновлення будь-чого потрібно знати яким чином. Без виробництва ми не зможемо отримувати дохід, дохід – це і податки, і пенсії, і конкурентоспроможність, і багато іншого. Будівництво – бо потрібно відбудовувати інфраструктуру 5. транспорт і логістика – потрібна вчасна і якісна доставка будь-яких товарів– Чоловік, 19 років, житель міста Запорізької області. – Чоловік, 15 років, житель міста Дніпропетровської області.

Після війни багато людей страждають на ПТСР, тому потрібні психологи. Також лікарі для реабілітації травмованих під час військових дій та лікування загострених хронічних хвороб. ІТ спеціалісти фундамент економічної відбудови країниЧоловік, 23 роки, житель Запоріжжя.

Обороноздатність країни – запорука виживання нації; відбудова житла й інфраструктури – відновлення нормального життя після війни; психологічна й медична реабілітація – відновлення здоров’я людей від мала до стара – Жінка, 54 роки, жителька Києва.

Освіта – це найважливіший фактор формування свідомості громадян. Згадуючи класика, наведу мою улюблену цитату: “Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя. А то залізете на небо – і ми – не ми, і я – не я” Будівництво також важливе, тому що чимало інфраструктури знищено та пошкоджено. Треба шукати альтернативні методи будівництва. Сільське господарство має стати пріоритетними, тому що наша країна – аграрна країна. І це потрібно розвивати на внутрішньому ринку! – Жінка, 32 роки, жителька Одеси.

Юристи та айтішники стануть рятувальниками економіки. Україна вже бренд і після перемоги патріоти та іноземці будуть створювати бізнеса тут. Це не тільки дасть поштовх для зміцнення економіки та рейтингу на міжнародному ринку, а й дасть чимало робочих місць. Натомість нашим громадянам не доведеться виїжджати за кордон на заробітки, що тільки посилить нашу Батьківщину. – Жінка, 21 рік, жителька міста Житомирської області.

“Харчова промисловість, сільське господарство, агропромисловість, оскільки їжа – основа людського існування. Гадаю, у нас понищено не мало підприємств харчової промисловості, попалено та забруднено мінами/залишками техніки/мастильно-паливними матеріалами велика частина посівних полів, забруднено водні ресурси. Потрібні люди які зможуть відродити поля та вирощувати зернові культури (аграрії, овочівники, ґрунтознавці, трактористи-машиністи тощо), хто зможе поновити та підтримувати розведення голів свійської тварини (ветеринари, фельдшери, зоотехніки тощо), працівники безпосередньо на виробництва харчової промисловості. Ймовірно, екологи для дослідження шкоди, завданої війною землям та її природним ресурсам.”Чоловік, 29 років, житель Запоріжжя.

Питання перекваліфікації

З початку повномасштабного вторгнення країни-агресора в Україну, за даними Міжнародної організації праці, більше 2,4 мільйонів українців втратили роботу, що складає 15,5% від працевлаштованого населення за аналогічний період 2021 року. Тому для багатьох українців є актуальним питання перекваліфікації та здобуття нових часткових кваліфікацій. За результатами аналізу результатів опитування, найбільш популярними для перекваліфікації є професії у сферах ІТ, краси та дизайну. 70% всіх опитаних зазначили, що хочуть опанувати нову часткову кваліфікацію або професію на короткочасних курсах. Серед молоді віком 14-35 років цей показник склав навіть 73%. Важливим інсайтом дослідження, який, нашу думку, є прямим наслідком впливу війни, є той факт, що майже 10% охочих отримати нові знання, бажають це зробити у сфері основ психології та психологічної допомоги. Також близько 5% прагнуть пройти навчання з надання першої медичної допомоги.

Цікавими є певні гендерні відмінності та аналогії щодо обрання напрямків для перекваліфікацій. Так, серед респондентів-жінок кожна п’ята 20,8% готова опанувати нові навички у сфері краси, а саме пройти навчальні курси на перукаря, візажиста, бровіста, майстра манікюру/педикюру, майстра татуювання/пірсингу тощо. На другому за популярністю місці 16,3% для жінок є професії у сфері ІТ: тестувальниці, веб-розробниці, програмістки, керівниці проєктів. Закривають трійку найбільш популярних кваліфікацій серед жінок навички у сфері дизайну 13%: графічний дизайн, веб-дизайн та 3D-дизайн. Серед респондентів-чоловіків найбільшим попитом 28% для перекваліфікації користуються професії для початку нової кар’єри у сфері IT. Другою за популярністю є також робота за комп’ютером, але у сфері дизайну 11,8%. Третє і четверте місце з однаковою кількістю респондентів по 9,4% тримають кваліфікації у сферах будівництва та громадського харчування.

Висновки

Професії в галузях будівництва, архітектури та інфраструктури, безпеки та оборонної промисловості, медичних послуг та охорони здоров’я будуть більшою мірою затребувані в процесі відновлення України після перемоги. Державне замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів на 2023 рік має враховувати зазначені потреби під час формування замовлення. Українці декларують активне бажання до перекваліфікації та здобуття нових кваліфікацій. Найбільш актуальними для перекваліфікації респонденти бачать для себе часткові кваліфікації у сферах ІТ, краси, дизайну, психології та Digital. Ці дані є чітким сигналом для Державної служби зайнятості та організацій неформальної освіти щодо попиту та потреби впровадження відповідних навчальних програм.

Завантаження загальної презентації з результатами аналізу онлайн опитування доступне за цим посиланням.

Контактна особа: Андрій Атрощенко – керівник проєктів напрямку Future of Work, тел. 0936353234, future@csr-ukraine.org

Публікацію підготовлено в межах програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток КСВ» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.

CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSR Europe (Брюссель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія).

Future of Work – експертно-адвокаційний напрямок діяльності Career Hub, який спеціалізується на аналізі та популяризації трендів розвитку ринку праці, професій і навичок майбутнього в Україні та світі, а також ініціює та адвокує зміни в приватному та державному секторах. Аналітичні матеріали: Дослідження Future of Work 2030: як підготуватися до змін в Україні; Future of Work: вплив війни та професії для відновлення України; Тренди та рекомендації щодо роботи майбутнього в Україні до 2025 року під впливом наслідків повномасштабної війни.

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X