Гендерночутлива школа: у Полтаві вчительська спільнота розробляла нові підходи до STEM-викладання

28-30 листопада у м. Полтава відбувся регіональний Хакатон для вчительської спільноти “STEM-урок: методичні підходи та гендерні стереотипи”. Вчителі та вчительки математики, фізики, астрономії, біології, хімії, технологій, робототехніки та початкових класів розробили 6 гендерночутливих проєктів для зацікавленості учнівської молоді вибором STEM-професій. Організатори – CSR Ukraine, експертна організація Центр “Розвиток КСВ” та UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення. Партнер – Інститут модернізації змісту освіти МОН та МХП. 

Вперше за всю історію проведення Хакатонів, до участі було подано понад 200 заявок від вчительської спільноти з 4 областей України: Полтавської, Сумської, Черкаської та Чернігівської. Організатори відібрали 45 учасників та учасниць, які протягом трьох насичених днів ознайомлювалися з гендерною чутливістю в освіті та  працювали над спільною метою – розробкою проєктів та методик, які допоможуть перевіряти STEM-уроки на наявність гендерних стереотипів та сприятимуть пошуку інноваційних рішень щодо зацікавленості учениць вибором STEM-професій. 

Марина Саприкіна, керівниця Центру «Розвиток КСВ» та ініціаторка проекту ДівчатаSTEM зазначила: Хакатони спрямовані на дуже важливу тему – боротьбу з гендерними стереотипами в школах. За дослідженнями, саме вчителі та батьки впливають на зацікавлення дівчат STEM-професіями, а їх у науці та технологіях лише 23%. На цьому Хакатоні ми разом з експертами/ками дамо вчителям максимум знань та інструментів, які вони будуть застосовувати на своїх заняттях”.

Про важливість проведення Хакатонів для вчителів STEM-предметів говорить Анастасія Щербакова, програмна асистентка UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення України: Наша мета – створити світ, де кожна молода людина може реалізувати свій потенціал. Для цього дуже важливо формувати ставлення до професій як таких, де немає обмежуючих гендерних стереотипів. Цей Хакатон доможе вчительській спільноті звернути увагу дівчат на технічні професії та створити проєкти, які допоможуть охопити ще більше дівчат України”. 

Протягом першого дня Хакатону, учасники та учасниці ділилися на команди, говорили про важливість STEM, освітні STEM-тенденції в Україні та світі, вчилися проєктному менеджменту, ознайомлювалися із терміном “гендерночутливий підхід” та методикою його впровадження у школах. 

За словами гендерного експерта Олега Марущенка, кандидата соціологічних наук, члена Робочої групи з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації в освіті Міністерства освіти і науки України, під гендерною чутливістю розуміється здатність виявляти, помічати, усвідомлювати і реагувати на гендерні стереотипи і прояви гендерної дискримінації, діяти відповідно до принципів гендерної рівності. “Сьогодні дуже поширеним є уявлення, що математика чи технології – не для дівчат. Такі упередження щодо здібності дівчат шкодять як їм самим, так і всьому суспільству. Жінки можуть бути винахідницями, науковицямами та IT-спеціалістками. А для цього дуже важливо, аби самі вчителі та вчительки у своїй викладацькій діяльності були гендерночутливими, вживали фемінітиви, та уникали подвійних стандартів щодо учениць та учнів”, – розповідає експерт. 

Наступні два дні Хакатону були присвячені генеруванню ідей для розробки гендерночутливих пооектів за допомогою сесії з дизайн-мислення. Це творчий спосіб мислення, націлений на застосування людино-орієнтованого підходу щодо розробки інноваційних рішень. В рамках сесії учасники та учасниці визначали існуючі проблеми у школах, а саме: недостатня обізнаність вчительської спільноти про STEM-освіту та стереотипи, які проявляються у викладанні, незацікавленість учнів та учениць STEM-предметами, відсутність чіткого розуміння про важливість вживання гендерночутливих підходів та неготовність керівництва шкіл до використання нових технологій на уроках. Далі, вчителі та вчительки визначали цільові  аудиторії, генерували рішення та створювали проєкти для подолання визначених проблем.

Під час менторських сесій та чек-пойнтів вчительська спільнота отримала важливі рекомендації щодо вдосконалення запропонованих проєктів. У результаті отриманих знань і допомоги менторів, вчителі/ки  презентували свої розробки. За оцінками журі, перше місце посіла команда “Джокер” з проєктом – “STEM-фідбек”. Його мета – покращення проведення STEM-уроків через налагодження зворотного зв’язку з учнями/ученицями 14-16 років. Друге місце виборола команда “Мікси” з проєктом створення челенджу “Надихаючі жінки STEM (#надихаючі_жінки_STEM)”, який допоможе інформувати дівчат віком 13-14 років про гендерну нерівність в освіті та науці та на прикладі мотивуючих історій залучатиме дівчат у STEM. Третє місце отримала команда “#Рівні” з проєктом ADVENT-Календар “З гаджетом по життю”. Мета – змінити вектор використання гаджетів з урахуванням інтересу дітей, а саме запустити для учениць та учнів онлайн-календар з цікавими STEM-завданнями на кожен день.

“Вже після першого дня Хакатону я зрозуміла, скільки помилок я роблю не лише в школі, а й у себе вдома. Я зробила висновок, наскільки тема гендерної рівності є гострою та важливою. Відтепер, я навіть почала звертатися до своїх учениць та учнів по-іншому. По завершенню Хакатону моє основне завдання – донести вчителям усе, що я тут почула і змінювати освіту”, – поділилася враженнями Олена Глуховець, вчителька фізики Полтавської гімназії №32.

По завершенню Хакатону, вчительська спільнота працюватиме над впровадженням та реалізацією розроблених проєктів у своїх школах. 

___________

CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSREurope (Брюсель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія). www.csr-ukraine.org

UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення – є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами ми працюємо у 150 країнах та територіях світу, а з 1997 року і в Україні для утвердження рівності, подолання гендерних стереотипів, посилення можливостей жінок, рівномірного розподілу домашніх обов’язків та залучення чоловіків у виховання дітей. З 2015 року спільно з Міністерством соціальної політики України впроваджується кампанія «Щастя в 4 руки». Більше інформації про UNFPA та нашу роботу в Україні: www.ukraine.unfpa.org. Стежте за діяльністю UNFPA у Twitter та Facebook.

 

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X