
Війна та стрес – це фактично слова синоніми. Не кожен здатен справитися з ним самостійно і не кожен може розказати про свій стан близьким або друзям. Існує навіть гіпотеза, що іноді простіше виговоритися незнайомій людині. Саме тому з середини березня в рамках марафону Career Hub #ВсеБудеУкраїна проходили групи психологічної підтримки для українців різного віку, з різних міст та регіонів України з кваліфікованим фахівчинями з ментального здоров’я Анастасією Голотенко та Анастасією Глазковою.
“Досвід переживання війни зачіпає кожного з нас, навіть якщо ми готувалися заздалегідь, зібрали тривожну валізку і мали покроковий план дій. Війна – це завжди про повну зміну реальності, про розуміння того, що “так як було – більше не працює”, про переоцінку цінностей, повну трансформацію звичного способу життя. У такому випадку, будь яка реакція нашої психіки – це нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Ми можемо завмерти і чекати, не проявляючи емоцій, переживати сильний страх, агресувати, плакати, відчувати безпорадність. Ці емоції та стани є дуже потужними та складними, нам непросто переживати їх наодинці, саме тому важливо мати змогу їх проговорити, мати для цього простір і достатню кількість підтримки. Саме соціальна та емоційна підтримка в стресовій ситуації допомагає нашій психіці справитися з складною ситуацією, прожити її і інтегрувати як частину, нехай і складного, але нашого унікального досвіду. Сподіваємось, наша група стала для всіх учасників саме таким простором”, – зазначає Анастасія Голотенко, ведуча групи, психологиня та кризова консультантка.
Учасники чекали вечора середи, аби зустрітися з двома Анастасіями і вікритися, поділитися емоціями, переживаннями, а іноді просто зарядитися спокоєм та позитивом. Ведучі групи згадують цікавий випадок, коли на одній із таких груп розглядали тему вигорання і одна з учасниць поділилася тим, що їй дійсно важко зрозуміти, чого хочеться зараз, що саме їй дає ресурс і сили. Дійшла висновку, що працювати з землею і висаджувати щось – найкраще для неї. На наступну групу вона прийшла зі словами: “я таки посадила той арахіс!”. Так був “народжений” внутрішній мем групи “Слава арахісу!”
Учасники групи зазначали, що участь у зустрічах допомагає їм не почуватися самотньо: вони знайшли відповіді на питання, які турбували найбільше, знайшли спокій та гармонію, мали можливість почути думки різних людей і без засудження висловити власну думку, отримати підтримку. Деякі навіть нотували заняття:
“Я нотувала усі заняття, у яких брала участь. Тепер у мене є опорна конструкція, яку я можу використовувати, коли охоплюють емоції і стає складно їх опанувати”, – поділилася одна з учасниць групи підтримки.
Комусь вдалося підвищити рівень емоційного комфорту, хтось отримав досвід підтримки та прийняття, а хтось, у свою чергу, повернув собі стан усвідомленності в тому, що відбувається і куди рухатись далі, навчився ставити собі потрібні запитання для віднаходження опори.
“Ми обговорювали проживання складних почуттів і давали вихід і місце різним емоціям, використовуючи прийом нормалізації. Це значить, що відчувати страх, лють, ненависть, безнадію і визнавати їх у себе в ненормальних обставинах, якими є війна – нормально. Разом з тим на кожній групі ми відшуковували індивідуальні ресурси і опори, аналізували цінності, які дозволяють приймати рішення і робити все можливе задля виживання і адаптації в нових умовах.” Анастасія Глазкова, ведуча групи, психологиня, кризова консультантка.
У таких групах є необхідність, адже емоційна стабільність, стресостійкість та оптимізм українців є важливими складовими нашої спільної перемоги. Більшість з учасників готові повернутися згодом, адже для багатьох це вже більше, ніж просто онлайн-зустрічі. Тож не сумуйте, скоро обов’язково зустрінемося, а поки працюємо над оновленням програми, аби стати ще більш useful для вас!
____
Career Hub – експертна платформа Центру «Розвиток КСВ», яка об’єднує молодь, роботодавців, державні органи та освітні заклади для кар’єрного розвитку молоді – від школи до успішної реалізації у професії. Платформа кар’єрного розвитку Career Hub допомагає визначитись із вибором професії і планувати майбутню кар’єру, отримати якісну освіту для професійної самореалізації, розвивати професійні та м’які навички, а також підготуватись до роботи майбутнього.