
В Україні вже з 8 січня 2022 року набув чинності Закон про заборону дискримінації у вакансіях та рекламі.
Що забороняється:
- Принижувати гідність людини за ознакою статі;
- Пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі;
- Висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі).
- Вміщувати твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення;
У разі порушення вимог цієї статті рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, у встановленому Кабміном порядку.
Чому цей закон важливий для всіх без виключення та які проблеми він вирішує на всіх рівнях?
“Це не просто Закон, це новий тип мислення і дуже крутий крок уперед для України. Він ілюструє бажання країни розвиватися, а компаній – зростати разом з нею. Сьогодні вже не стать і не вік грають ключову роль у професійній сфері та самореалізації. Головне – навички, компетенції, мотивація. Сьогодні не лише жінки, але і чоловіки йдуть у декретну відпустку, є можливість працювати віддалено як жінкам, так і чоловікам, сьогодні є усвідомлення, що варто цінувати життєвий досвід людей.” – прокоментувала Олександра Гондюл, координаторка проєкту Future of Work в ефірі 7 каналу.
То як розміщувати вакансії, дотримуючись положень Закону, на чому акцентувати, а на чому – не варто.
Експертні поради для топ-менеджерів і HR-ів від Олександри:
- Звертати увагу на те, щоб у вакансіях, посадових обов’язках і корпоративній культурі не було прописано тих пунктів, які якимось чином когось дискримінують.
- Можна додати у вакансії фемінітиви.
- Впроваджувати програми з лідерства і з гендерного балансу, з підтримки батьків до та після декретної відпустки і дотримання work-life balance
- Бути соціально відповідальними.
- Не обмежуватися віковими рамками, адже навіть у digital можуть працювати за бажанням абсолютно всі.
В інтерв’ю з журналісткою 7 каналу Олександра Гондюл дає розгорнуту відповідь щодо гендерних стереотипів у професійному середовищі і про те, як їх максимально швидко ліквідувати.