Суперздібності: що це, чому важливі та як розвивати

Руслан Свистун, фахівець з управління персоналом, бізнес-тренер, психодіагност розповів, як, на його думку, стати Суперчоловіками та Дивожінками, правильно розвиваючи свої здібності.

Щодня ми виконуємо ту чи іншу роботу. Щось виходить робити краще (швидше, якісніше, без особливих зусиль), тоді відчуваємо себе Суперлюдьми. Щось же вдається гірше (довше, важче, інколи й «через силу»), це може демотивувати та придушувати бажання діяти. Інколи така ситуація виникає через небажання щось робити, часом же спричинена наявністю певних здібностей.

Так і у дорослому (професійному) житті. Якщо в обраній професії чи виді діяльності максимально використовуєте вроджений набір здібностей, то легше та швидше освоюєте необхідні знання та навички, ваша кар’єра стрімко розвивається, тому що в роботі досягаєте більшої ефективності в порівнянні з іншими працівниками. Адже саме від здібностей залежить швидкість виконуваної роботи, її якість і успішність, рівень досягнень.

В цьому випадку може бути й інша сторона, коли набір здібностей не відповідає обраній професії. Людина може бути добре технічно підготовлена й освічена, але виконувана робота дається їй важко і без ентузіазму. Хоча у своєму хобі, не пов’язаному з основною професійною діяльністю, вона досягла успіху.

Треба розуміти, що якщо вам бракує відповідних здібностей, навіть при наявності дуже сильного бажання, може бути складніше швидко досягати успіху в кар’єрному зростанні.

Як згадано вище, у кожної людини є свій унікальний набір здібностей від народження. І кожна здібність в цьому наборі в певний момент часу розвинута по різному. Це може залежати від багатьох факторів: чи чітко ви розумієте, що у вас виходить робити краще інших, а що гірше (наприклад, писати вірші); як часто ви використовуєте ту чи іншу здібність (наприклад, як часто бігаєте); чи ви взагалі здогадуєтеся про наявність певних здібностей (хтось може не підозрювати що, наприклад, вміє малювати).

Так, якщо ви маєте певні здібності (до виконання певних видів робіт), у вас є шанс розкрити цей талант та досягти небувалого успіху. Але різні дослідження демонструють, що таланту відводиться від 5% до 10% від усіх факторів успіху. Більше все ж залежить від того, наскільки цілеспрямовано та регулярно ви будете займатись, опановувати нові знання та навички.  За результатами дослідження з розвитку майстерності скрипалів і піаністів, проведеного в 1993 році, канадський журналіст Малкольм Гладуелл сформулював правило «10 000 годин». Відповідно до цього правила для досягнення професіоналізму та експертності в будь-якій справі потрібно присвятити їй 10 000 годин практики.

Саме так український спортсмен-легкоатлет зі стрибків з жердиною Сергій Бубка після багатолітніх тренувань зміг розвинути свої фізичні здібності. А в результаті став чемпіоном Олімпійських ігор 1988 року як перша у світі людина, що стрибнула вище шести метрів.

Так що ж таке здібності

Вікіпедія визначає здібності, як «властивості особистості, які є умовами успішного здійснення певного роду діяльності. Здібності не зводяться до наявних у людини знань, умінь, навичок. Вони виявляються у швидкості, глибині та міцності оволодіння способами і прийомами деякої діяльності, обумовлюють можливість їх придбання». Наприклад, якщо в учня є математичні здібності, то він з легкістю вирішує навіть найскладніші математичні завдання. Якщо фізичні здібності, то пробігти стометрівку для нього не становить труднощів. Але не у всіх виходить одночасно й обчислювати логаріфми, й бігати марафони. Чому так відбувається?

На це питання є декілька поглядів. Одні вчені вважають здатність людини успадкованою, що має генетичну основу або соціальну спадковість. У підтримку цієї гіпотези говорять дослідження відомого американського психолога Кетрін Кокс, яка виділила по енциклопедичних словниках 400 осіб, чиї високі здібності простежуються в декількох поколіннях. Яскравим прикладом цього дослідження є історія родини німецьких музикантів Бахів. В їх генеалогічному древі налічується 57 музикантів. З них 10 видатних, в тому числі геніальний композитор Йоганн Себастьян Бах.

Соціальна спадковість, яка формується при наявності певного сімейного укладу, побутових умов або сімейних традицій, також відіграє важливу роль у розвитку обдарованості людини (обдарованістю може бути як розвиток у найвищому ступені однієї здібності, так і своєрідне поєднання декількох здібностей). На підтвердження цієї думки варто пригадати відомі українські театральні династії – Хостікоєвих, радянські циркові – Дурови, та безліч династій народних умільців, вчителів, лікарів, спортсменів і т.д.

Другі дослідники дотримуються іншої думки. Наприклад, відомий вчений Клод Гельвецій ще у 18 столітті  висловлював ідею, що за допомогою виховання можна сформувати геніальність (найвищий ступінь розвитку здібностей). Радянські дослідники (Б.М. Тєплов, О. М. Леонтьєв, С. Л. Рубінштейн та ін.) вважають, що здібності формуються протягом життя і діяльності людини, цілком визначаються якістю виховання і навчання.

Які б думки не висловлювали вчені, більшість з них схильні думати, що розвиток здібностей починається не на порожньому місці. Основою для формування певних здібностей є задатки – це особливості нервової системи, в якій спадково (генетично) закріплені передумови для розвитку визначених здібностей. Тобто, якщо ваш дід та батько грали в шахи, є висока ймовірність того що ви також будете вигравати в турнірах.

Які бувають здібності

Коли говорять про здібності, кожен уявляє собі різне: здатність навчатися, грати на гітарі, знайомитися з людьми тощо. Дійсно, перелік здібностей дуже великий. У психології всі здібності заведено розділяти на дві групи: загальні та спеціальні.

Загальні (або елементарні) здібності є більш загальними якостями, які потрібні для виконання не одного, а багатьох видів діяльності (або професій). Наприклад, розвинута уява однаково потрібна архітектору та кондитеру. Саме загальні здібності визначають успішність навчання та виховання, засвоєння знань, умінь і навичок. Загальні здібності є у всіх, але в кожного розрізняються за ступенем прояву. Наприклад, запам’ятовування є однією з загальних здібностей. Але у різних людей вона розвинута по різному: хтось може вивчити вірш за пів години, а хтось витратить на це весь день. Або здібність до навчання: хтось після школи швидко та легко робить домашнє завдання, а хтось знаходить причини, щоб не робити його взагалі (адже для цієї людини домашня робота – це болісний, трудомісткий та енергозатратний процес).

Спеціальні (або професійні) здібності необхідні при виконанні вужчого кола видів діяльності. Тобто вони яскравіше проявляються та є умовою для успішного виконання конкретного виду діяльності. До таких здібностей можна віднести музичні, вокальні, артистичні, художні, технічні, математичні, літературні, наукові, педагогічні та інші здібності. Наприклад, при наявності математичних здібностей ви легко можете в умі порахувати скільки необхідно сплатити продавцю фруктів за 3 кг бананів та 1,5 кг яблук. За умови, що яблука вдвічі дешевші від бананів, і 1 кг яблук коштує 15 гривень. (Правильна відповідь: 112,50 грн).

У кожного набір загальних та спеціальних здібностей різний: деякі проявляються чіткіше, інші ж менш виражені. Саме цей набір показує ваші можливості для опанування певного спектру видів діяльності, спеціальностей і занять. Наприклад, ви можете мати гарну пам’ять, але не мати музикальний слух. З таким поєднанням здібностей необхідно буде дуже попрацювати та, можливо, витратити більше часу, щоб стати співаком. Однак можна вибрати суміжну професію, в якій здатність до запам’ятовування буде важливою (наприклад, професію актора, де треба пам’ятати весь текст ролі).

Наостанок хочу нагадати «Притчу про таланти» з Нового Завіту. В ній розповідається про трьох рабів, які отримали від господаря по таланту (антична одиниця ваги) срібла. Два раби примножили їх, а третій хотів зберегти гроші та закопав свій талант у землю. Після повернення господар зажадав від них звіту, як вони розпорядилися довіреними грошима. Після цього рабів, які вклали гроші в справу, він похвалив. А останнього господар покарав за його лінь (бездіяльність).

Так і в житті – кожен від народження отримує талант (певний набір здібностей). Але як ними розпоряджатися, залежить лише від нас. Пам’ятайте, що завдяки правильному вибору зможете стати Суперменами та Дивожінками.

 

Фото: People vector created by pch.vector – www.freepik.com

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X