Як не натрапити на шахраїв при пошуку роботи?

Богдан Козиренко, кар’єрний консультант

Саме так звучить одне з найрозповсюдженіших запитань від тих, хто лише починає свою кар’єру, давно не змінював роботу або вже потрапляв в подібні ситуації. Як зробити свої пошуки безпечними на кожному кроці цього процесу – нижче в матеріалі.

Підготовка резюме

Не варто вказувати зайві дані про себе – точну адресу з вулицею та номером квартири  (достатньо міста та станції метро або району), сімейний стан, особисті дані близьких. Для роботодавця ця інформація буде зайвою, але на джоб-сайтах її зможуть знайти шахраї.

При створенні CV багато пошукачів користується сайтами-конструкторами. Вони дозволяють зробити його охайним та правильно структурованим, але й тут є певні ризики. Не варто прив’язувати свою банківську карту до сумнівних конструкторів – може бути списана більша сума, або проведено декілька транзакцій. Існують хороші безкоштовні альтернативи, та якщо ви все ж вирішили скористатися платним сайтом ознайомтеся з відгуками про нього.

Канали пошуку

Чим менш відомий майданчик розміщення вакансії – тим менше він перевіряє роботодавців. Наприклад, найбільші українські сайти з пошуку роботи вимагають у роботодавців копії документів. Натомість в невідомих телеграм-чатах або спільнотах на Facebook вакансію може розмістити будь-хто. При перегляді вакансій в соцмережах звертайте увагу на сторінку рекрутера – чи вказане справжнє ім’я, фото та назва компанії.

Вакансії

В тексті вакансії повинна бути вказана назва компанії, напрям її діяльності, описані обов’язки та назва посади. Гарним тоном вважається вказати ім’я, прізвище та посаду контактної особи – рекрутерам з чесних компаній зазвичай нема чого соромитися.

Ніколи не відгукуйтесь на пропозиції із серії – потрібні дівчата/хлопці без досвіду, для офісної роботи з з/п вище ринкової.

Зверніть увагу – на цьому етапі вам ніхто не може гарантувати 100% працевлаштування, а за українським законодавством брати з пошукача будь-які гроші.

Перевірити роботодавця

Коли вашим резюме зацікавилися зверніть увагу на такі моменти.

При телефонному інтерв’ю рекрутер обов’язково повинен представитися, назвати свою компанію, та посаду про яку йдеться. Це ваша можливість задати уточнюючі запитання, та зрозуміти наскільки професійний спеціаліст репрезентує потенційного роботодавця.

При підготовці до співбесіди перевірте відгуки про компанію, їх сторінку, та інформацію про них на сайтах з перевірки контрагентів (наприклад, youcontrol або opendatabot).

Більшість роботодавців перевіряє соціальні мережі кандидатів, ви також можете це зробити – наприклад, знайти працівників компанії в LinkedIn. Окрім додаткових гарантій безпеки, це допоможе підготуватися до співбесіди краще.

Співбесіда

Цілком нормальною практикою зараз є коли перша співбесіда відбувається онлайн, але якщо ви все ж домовилися про очну зустріч – перегляньте адресу через google maps (за рідкими виключеннями офіс не повинен знаходитися в приватному будинку, гаражному кооперативі, тощо).

Також, якщо у вас лишаються сумніви – попередьте своїх близьких чи друзів, куди ви збираєтеся та коли плануєте повернутися, поділіться з ними адресою чи геолокацією.

Працевлаштування

В Україні існує декілька основних варіантів співпраці – офіційне працевлаштування (трудовий договір), взаємодія через оформлення вас як фізичної особи-підприємця (ФОП) та тимчасовий договір на виконання певної роботи (Цивільно-правовий договір, ЦПХ). Кожен з них має свої плюси та несе свої ризики.

Коли ви починаєте працювати не оформлюючи жодних документів – ніхто вам не може гарантувати виплату зарплати та дотримання ваших прав.

Процес пошуку роботи це зазвичай певний стрес, але якщо ви не будете погоджуватися на сумнівні пропозиції та співбесіди, ви зробите його більш безпечним і спокійним. Це ваш шанс знайти відповідального і достойного роботодавця – скористайтеся ним.

Успіхів вам!

Фото: People vector created by pch.vector – www.freepik.com

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X