STEM без обмежень: в Одесі вчителі з 4 регіонів розробляли гендерно-чутливі проєкти для шкіл

29 вересня – 1 жовтня в м. Одеса відбувся регіональний Хакатон для вчителів “STEM-урок: методичні підходи та гендерні стереотипи”. Протягом трьох насичених днів, вчителі STEM-предметів розбирали стереотипи в освіті та розробляли проєкти для залучення школярок до активної участі на STEM-уроках. Організаторами заходу виступили CSR Ukraine, експертна організація Центр “Розвиток КСВ” та UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення. Партнер – Інститут модернізації змісту освіти МОН.

За результатами загальноукраїнського соціологічного опитування молоді 2017 року, дівчата загалом утричі менше, ніж хлопці, орієнтовані на опанування STEM-професії “інженер”. Якщо у 2010/2011 н.р. кількість жінок, які прагнуть здобути інженерну освіту становила майже 27%, то на сьогодні  їхня частка скоротилася до 20%. Основна мета заходу полягала у спільній розробці проєктів та методик, які допоможуть вчителям перевіряти STEM-уроки на наявність гендерних стереотипів та знайти інноваційні рішення щодо створення сприятливих умов для зацікавленості учнівської молоді вибором STEM-професій. 

У Хакатоні взяли участь 35  вчителів з невеликих міст та сіл Одеської, Кіровоградської, Миколаївської та Херсонської областей. Вони взяли участь у майстер-класі з гендерної чутливості, де ознайомлювалися із терміном “гендерно-чутливий підхід” і з методикою його впровадження у школах: “Під гендерною чутливістю розуміється здатність виявляти, помічати, усвідомлювати і реагувати на гендерні стереотипи і прояви гендерної дискримінації, діяти відповідно до принципів гендерної рівності. Як виявилося, гендерне стереотипування відбувається з раннього віку, бо якщо звернути увагу на іграшки чи одяг, то дівчинці притаманний рожевий колір та лялька, а хлопчику синій колір та машинка”, – розповіла Ольга Попадинець, експертка з розробки недискримінаційної експертизи підручників. Разом із лекторкою вчителі розвінчали міфи, що існують у суспільстві та працювали над кейсами з гендерної чутливості.

У рамках сесії з дизайн мислення, учасники та учасниці в командах обговорили свої цільові аудиторії, визначили основні проблеми в шкільній STEM-освіті та пропонували рішення до цих проблем. Команди активно працювали над ідеями проектів та отримали важливі рекомендації під час менторських сесій та чек-пойнтів. 

Окрім того, на прикладі розроблених під час Хакатону проєктів, вчителі пропрацювали основні аспекти і етапи проектного менеджменту, навчилися презентувати себе у форматі Elevator pitch (за 1 хвилину) та дізналися, як створювати ефективні презентації. 

У результаті отриманих знань і допомоги менторів, вчителі презентували проєкти, які допоможуть залучити більше дівчат до STEM. За оцінками журі, перше місце отримала команда BrainsOn з проєктом STEM family day. Проєкт передбачає батьківські збори в інноваційному форматі завдяки онлайн-інструментам, що допомагають зацікавити батьків і дітей в STEM і в інтерактивному форматі проводити з ними комунікацію. Друге місце посіла команда STEM Drive з проєктом #go_STEMити, який націлений на подолання упередження директорів шкіл щодо впровадження STEM-освіти. Третє місце виборола команда ХАБ-ГІФЕМ з проектом STEM для чайників. Його мета допомогти зміцнити навички вчителів, адже той хто навчає – має завжди вчитися сам. Абревіатура ХАБ-ГІФЕМ означає перші букви усіх STEM-предметів.

“Участь у Хакатоні надихнула мене відразу після повернення провести батьківські збори у школі, зібрати вчителів та керівництво, щоб показати STEM – це круто і зовсім не страшно. Наша школа знаходиться у маленькому селі на Херсонщині, у якій навчають 74 учні. Для мене було дуже важливо отримати нові знання, щоб наші учні не відставали у навчанні, а також були прогресивними та були зацікавленні у вивченні STEM-предметів” – поділилася Наталія Лукичова, вчителька математики та інформатики.

По завершенню Хакатону, вчителі працюватимуть над впровадженням та реалізацією розроблених проєктів у своїх школах. 

___________

CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSREurope (Брюсель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія). www.csr-ukraine.org

UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення – є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. Спільно з партнерами ми працюємо у 150 країнах та територіях світу, а з 1997 року і в Україні для утвердження рівності, подолання гендерних стереотипів, посилення можливостей жінок, рівномірного розподілу домашніх обов’язків та залучення чоловіків у виховання дітей. З 2015 року спільно з Міністерством соціальної політики України впроваджується кампанія «Щастя в 4 руки». Більше інформації про UNFPA та нашу роботу в Україні: www.ukraine.unfpa.org. Стежте за діяльністю UNFPA у Twitter та Facebook.

 

Місце для ваших коментарів

Залишити коментар

X