Університети та бізнес обговорили перспективи розвитку підприємництва майбутнього в Україні

Київ, 23 – 24 листопада – Центр “Розвиток КСВ” і Career Hub за підтримки компанії VISA організували VI Національний Форум “Бізнес і Університети: розвиваємо підприємництво майбутнього”. Партнером першого дня Форуму виступила арт-галерея Nebo, а другого дня – ЦеХаб (Цитрус).

Форум вже вшосте об’єднав представників українських університетів, компаній, державних органів та підприємців, щоб обмінятись досвідом та знаннями з актуальних питань розвитку підприємництва в Україні.

Основною темою Форуму стало підприємництво майбутнього. Дослідження Центру «Розвиток КСВ» продемонструвало, що переважна більшість підприємців (49%) підтримують ідею підготовки молодих підприємців в університетах. П’ятдесят вісім (58%) студентів також мають бажання вивчати підприємництво. В той же час, 2/3 опитаних викладачів не мають досвіду викладання підприємництва. Позитивним є той факт, що 87% викладачів готові інвестувати свій час на підготовку курсу по підприємництву.

МАРИНА САПРИКІНА, голова правління Центру “Розвиток КСВ”, під час відкриття зазначила, що університетам не вистачає практики, інтеграції онлайн-курсів в процеси навчання та реальної співпраці з бізнесом, чому і було присвячено Форум. ОЛЕГ ШАРОВ, Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих Міністерства освіти і науки України наголосив на важливості проведення Форуму та поділився планами Директорату, в тому числі й з дуальної освіти. Лідія Поплавська, заступник директора Департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, розказала про Стратегію розвитку підприємництва, у якій важлива роль відводиться і університетам.

Під час Форуму відбулось представлення проекту “Підприємницький кластер” (Центр експертизи), який започаткованого Центром “Розвиток КСВ” за підтримки компанії VISA. Центри експертизи – це майданчик партнерства між навчальними закладами, компаніями, урядом і громадськими організаціями, з метою налагодження зв’язку між освітою та ринком праці за секторами економіки. На сьогодні 8 університетів подалися на участь у програмі Центрів експертизи.

На питання “Українські підприємці: завдяки чи всупереч університетам” більшість учасників Форуму відповіли, що в Україні підприємцями стають саме завдяки собі. Спікери цієї панелі погодились з тим, що Україна може мати кваліфікованих спеціалістів, але для цього бізнес повинен співпрацювати з ВНЗ, беручи студентів на практику. Але і університетам необхідно працювати в синергії з бізнесом і постійно вдосконалюватись у цьому напрямку, а саме: втілювати інновації, вкладати кошти в інфраструктуру, мотивувати викладачів та студентів, що прагнуть до позитивних змін та саморозвитку.

Щодо питання  “Глобальний ринок: чи конкурентоспроможні українські стартапи” учасники Форуму погодились, що конкурентоспроможними є одиниці. Спікери цієї панелі назвали причини такої ситуації, а саме: низька репутація України, як виробника продукції, необхідність наймати спеціального співробітника за кордоном для контролю усіх процесів та висока швидкість зміни технологій, методик та знань, які в Україні ще не доступні. Тому і порада університетам була одна – активно змінюватися та розвивати інновації.

Учасники Форуму зазначили, що немає різниці між чоловічим та жіночим бізнесом, і незважаючи на деякі стереотипи, які існують в суспільстві, жіночі бізнеси є успішними та інноваційними.

Щодо соціального підприємництва, то представники соціальних бізнесів відверто зазначили, що університетам потрібно змінюватись, тому що на сьогодні вони не виконують свою роль і їм краще взяти людину без освіти та перенавчити.

Також під час заходу відбулася церемонія нагородження Конкурсу кейсів “Бізнес, що розвиває освіту”, а саме:

  • “Бізнес, що розвиває студентів” – Нестле Україна
  • “Бізнес, що розвиває університети” – Агроксі Україна
  • “Бізнес, що розвиває професійну освіту” – Сингента
  • “Бізнес, що розвиває школи” – Aстарта-Київ і Кока-Кола Беверіджис Україна.

Перший день Форуму закінчився зустріччю з ТИМОФІЄМ МИЛОВАНОВИМ, Почесним президентом Київської школи економіки, заступником Голови Ради НБУ у приміщенні Nebo Art Gallery. Він поділився ідеями щодо розвитку університетів, зазначивши, що конкурентом університетів сьогодні є бізнес.

Другий день Форуму традиційно складався з майстер-класів і пройшов в приміщення ЦЕХаб (Цитрус). Учасники змогли дізнатися про:

  • фінансові технології, їх особливості та вплив на життя людини розповіла від Кейт Щеглової, засновниці Future Communications Lab та редакторки The Fintech Times (Лондон);
  • технології управління спільнотами від Світлани Кузнецової, д-ра е.наук, проректора Університету банківської справи;
  • нестандартні підходи до створення вражаючих презентацій від Антона Росенко, операційного директора “Reprezent”;
  • SCRUM методики від Вероніки Кобзистої, SCRUM – master першого в Україні державного проекту за Agile-методиками
  • особливості методу кейсів від Євгена Урсалова, засновника та керівника всеукраїнської кейс-спільноти “Casers.org”.

Загалом, спікери та учасники Форуму дійшли висновків, що в українських ВНЗ є значний ресурсно-інтелектуальний потенціал для створення осередків освіти з підприємництва, однак цей напрям потребує розвитку і значно більшої підтримки з боку держави, та особливо – з боку бізнесу, бо через специфіку галузі, у освітньому процесі надзвичайну важливість має практична складова. Саме це покращить процес підготовки фахівців, що зможуть достойно конкурувати на ринку праці, розвивати підприємництво в Україні, та відповідати усім викликам та вимогам сучасного ринку.

Місце для ваших коментарів

Залишити коментар

X