Аграрний сектор

Ми живемо у часи стрімкої технічної революції, яка повністю змінює наш спосіб життя, роботи і комунікації. Досить складно в сучасних умовах обходитись без інтернету, соцмереж, різноманітної техніки та гаджетів. Та практично не можливо прожити без свіжих овочів і фруктів, без ситної каші та хліба, м’яса та молока. Всі ці продукти проходять довгий шлях, доки потраплять до нашого столу. А починається цей шлях на полі, в теплиці чи на фермі, якими управляють кваліфіковані фахівці.

Аграрна сфера є однією з найважливіших та представлена практично в усіх країнах світу. Населення планети продовжує збільшуватися щороку на 75–80 мільйонів (як два населення України!), а тому фахівці аграрної сфери мають велику місію – виготовити достатньо їжі, щоб нагодувати все людство.

Для цього вони проводять наукові дослідження, розробляючи мінеральні добрива і речовини для захисту рослин, застосовують найновіші технології з використанням генної інженерії та біотехнології, робототехніки й електроніки.

АГРАРНИЙ СЕКТОР В УКРАЇНІ

Сільське господарство сьогодні пішло далеко за межі сіл, адже невід’ємною його складовою в наш час є потужні елеваторні комплекси, логістичні центри, фабрики з вирощування птиці, тваринні комплекси, переробні та кондитерські заводи. Для забезпечення потреб аграрної сфери працюють хімічні заводи по всьому світу, на яких виготовляються засоби захисту рослин, добрива та стимулятори росту рослин. Над виготовленням високоякісного насіння трудяться тисячі генетиків, біологів та селекціонерів. Але центром цього довгого ланцюга, який часто починається і закінчується далеко за межами нашої держави є саме родюча українська нива.

«Український аграрний сектор за останні 10 років зробив технологічний стрибок, і продовжує зростати швидкими темпами. За цей час галузь отримала мільярдні інвестиції – як українські, так і зарубіжні. Завдяки цьому зростає виробництво та розвивається переробка сільськогосподарської продукції: з’явилися нові сучасні підприємства харчової промисловості, розширюються можливості та інфраструктура для експорту»
Віктор Іванчик, Генеральний директор та засновник агрокомпанії «Астарта»

Аграрний бізнес – локомотив нашої економіки, найперспективніша та швидкозростаюча галузь України (11,4% ВВП). Він створює робочі місця для мільйонів українців (близько 17% зайнятого населення).

Україна – світовий рекордсмен аграрної сфери, постачаючи 174 країн світу якісною аграрною продукцією (соняшником та соняшниковою олією, зерном, горіхами, ріпаком, кукурудзою, медом соєю та курятиною).

Переваги роботи в агро

null
null

Невичерпне коло можливостей професійного розвитку
null
null

Відповідальна місія бізнесу – нагодувати населення планети
null
null

Цікава робота, яка може забезпечити гідну фінансову винагороду
null
null

Стабільність працевлаштування в агросекторі – навіть у часи економічного спаду
null
null

Тісний зв’язок із природою

Данні з довідника “Агробізнес України”, який випускається спеціалістами агромедиахолдингу Latifundist Media та контент-маркетингового агентства Top Lead за підтримки ПАТ “КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК”, Baker Tilly в Україні, юридичної компанії Aequo.

Інновації в секторі

Сьогодні новітні комп’ютерні технології вже активно використовуються у фермерському господарстві і мають назву AgTech. Цей напрямок включає точне землеробство, розумні системи управління фермою, різноманітних дронів та роботів, а також електронні системи для продажу продукції. Зараз в основі аграрного бізнесу наукові підходи, тому урожайність зростає, а відходи переробляються у біогаз та добрива. У тваринництві також застосовують сенсорні технології, системи безпеки і контролю за вирощуванням тварин.

«Портрет фермера, який, виходячи в поля, прокидається зі сходом сонця, одягає кирзові чоботи, сіру куфайку і бере мотику, назавжди залишився в історії. Картина сільського господарства сьогодення – це безпілотники і дрони, які кружляють над полями, збирають дані і передають їх в єдині аналітичні центри. Зі стрімким розвитком технологічних інновацій, у недалекому майбутньому кожен типовий фермер перед початком робочого дня одягатиме Google Glass, братиме iWatch, роздруковуватиме на 3D принтері деталі свого комбайну та обмінюватиметься інформацією з колегами у хмарному сервісі».
Сергій Іщук, виконавчий директор Північного регіону корпорації «Сварог Вест Груп»

Динаміка ринку праці

Аграрні фахівці у списку найбільш затребуваних професій в Україні, а попит на них буде залишатися високим не менше 5-10 років. Аграрний сектор в Україні росте з кожним роком, а тому кваліфікованих фахівців з агрономічною освітою потребує ціла низка сфер бізнесу: агрохолдинги, фермерські підприємства, хімічні, насіннєві, консалтингові, дистрибуційні, інвестиційні та торгові компанії, і навіть банки.

«Окрім технологічного розвитку  агросектору, варто згадати і про активний професійний розвиток людей, які у ньому працюють. Я знаю дуже багато прикладів, коли люди, які не є аграріями за фахом і попереднім досвідом роботи, отримують другу або третю освіту саме в агрономічній сфері»
Лідія Озерова, Генеральний директор компанії «Монсанто»

ПРОФЕСІЙНІ НАПРЯМКИ

[vc_images_carousel images=”900,898,901,806,899″ img_size=”full” onclick=”link_no” autoplay=”yes” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”yes” wrap=”yes”]

«Для професійного і особистого розвитку аграрна сфера надає безмежні можливості. Це те місце, де можна побачити результат своєї праці. Тут немає межі досконалості. В аграрному секторі йде постійна робота над помилками – тільки так досягаються результати – в нескінченному пошуку і відкриттях. Це Найкраще місце для кар’єрного зростання, тому, що багато напрямків, а значить багато можливостей»
Дмитро Скорняков, Генеральний директор компанії «Харвіст»

У структурі виробництва продукції рослинництва домінує вирощування соняшника, пшениці, ячменю, рису, ріпаку, кукурудзи, сої та картоплі. Фахівці цієї сфери працюють у фермерських господарствах, інших аграрних підприємствах і в наукових організаціях як агрономи, селекціонери, наукові співробітники, менеджери тощо.

АГРОНОМ-СПЕЦІАЛІСТ

Агроном-спеціаліст займається усім аграрним циклом: готує ґрунт для посіву та посадки, вносить добрива, готує насіння, проводить заходи щодо захисту рослин від шкідників і хвороби, впроваджує нові способи вирощування с/г культур, організовує догляд за рослинами та збір урожаю.

Необхідні знання та освіта

  • вища/середня спеціальна освіта у сфері агрономії
  • високі знання природничих наук, агрономії, поглиблені знання в біології с-г культур, агрохімії, рослинництві, землеробстві
  • знання сучасних технологій вирощування культур

Важливі навички

КАР'ЄРА АГРОНОМА-СПЕЦІАЛІСТА

0-1 рік
Помічник агронома, практикант, молодший спеціаліст, польовий агроном

1-3 роки
Старший агроном, консультант, агроном-агрохімік, спеціаліст з насінництва

3-5 років
Головний агроном, старший консультант, регіональний агроном

5+ років
Технічний агроном-експерт у компанії

АГРОНОМ-ДОСЛІДНИК

Фахівці цього професійного напрямку займаються розробкою нових сортів культурних рослин (селекція), розробкою речовин захисту рослин, пестицидів та добрив; проводять лабораторні та польові дослідження; наданням рекомендацій із застосування різноманітних технологій та адаптації продукції.

Необхідні знання та освіта

  • наявність вченого ступеня кандидата або доктора с-г, біологічних чи хімічних наук
  • високі знання біології с-г культур, агрохімії, рослинництва, землеробства
  • знання іноземних мов

Важливі навички

КАР'ЄРА АГРОНОМА-ДОСЛІДНИКА

0-1 рік
Лаборант, практикант, молодший спеціаліст

1-3 роки
Старший лаборант, селекціонер, агроном-
спеціаліст з насінництва

3-5 років
Начальник лабораторії, агроном-дослідник, керівник науково-дослідного відділу

5+ років
Директор лабораторії, начальник департаменту наукових досліджень, начальник селекційного центру, директор насіннєвого заводу.

АГРОНОМ-МЕНЕДЖЕР

Професійний напрямок агронома-менеджера передбачає управління командою аграріїв на різних рівнях, контроль виконання завдань та впровадження передових практик і технологій, а також постійну роботу над розвитком бізнесу.

Необхідні знання та освіта

  • вища/середня спеціальна освіта у сфері агрономії
  • відмінні знання природничих наук, агрономії
  • високі знання менеджменту, базові знання в економіці, психології та юриспруденції
  • володіння іноземними мовами будуть перевагою

Важливі навички

КАР'ЄРА АГРОНОМА-МЕНЕДЖЕРА

0-3 роки
Помічник агронома, практикант, молодший спеціаліст, польовий агроном

3-5 років
Головний агроном, старший агроном, регіональний агроном, консультант

5-10 років
Виробничий директор, операційний директор, регіональний директор

10+ років
Генеральний директор, СЕО, керівник бізнесу, власник бізнесу

В українських умовах тваринництво було нерозривно пов’язане з агрономією. Основні його галузі — скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво та бджолярство. На сьогодні якісних фахівців з зоотехнічною і ветеринарною освітою потребують агрохолдинги, фермерські підприємства, тваринницькі комплекси, консалтингові, дистрибуційні та торгові компанії.

ЗООТЕХНІК

У даному професійному напрямку фахівці займаються утриманням свійських тварин, відбором тварин для стандартизації стада, доглядають за здоров’ям підопічних, роблять щеплення, стежать, щоб у раціоні тварин були усі необхідні поживні речовини, вітаміни та мінерали, а також допомагають штучному розмноженню та приймають пологи.

Ключові навички:

комунікативні здібності

лідерські якості

цілеспрямованість

вміння працювати в команді

орієнтованість на результат

КАР'ЄРА ЗООТЕХНІКА

0-3 рік
Ветеринарний лікар, зоотехнік-селекціонер, помічник зоотехніка, фельдшер

3-5 років
Головний зоотехнік, старший зоотехнік

5-10 років
Заступник директора з тваринництва, консультант з тваринництва, головний технолог з тваринництва

10+ років
Директор з тваринництва, СЕО, керівник бізнесу, власник бізнесу

ФЕРМЕР

Цей фахіець виконує на тваринницьких фермах (фабриках) увесь спектр робіт з догляду за тваринами. Здійснює годування, напування, випасання тварин, доставку, підготовку і дезінфекцію приміщень; проводить технічне обслуговування обладнання; здійснює регулювання повітрообміну, температури та вологості повітря в приміщеннях; надає ветеринарну допомогу хворим тваринам.

Ключові навички:

організаторські здібності

орієнтованість на результат

аналітичні здібності

відповідальність

спостережливість

КАР'ЄРА ФЕРМЕРА

0-1 рік
Працівник ферми

1-3 роки
Фельдшер, помічник фельдшера

3-5 років
Заступник керівника ферми

5+ років
Керівник ферми, керівник тваринницького комплексу, директор підприємства

Інженерно-технічний напрямок

Всі основні процеси аграрної сфери, від оранки землі до збирання врожаю, виконуються великою агротехнікою, а керують нею добре підготовлені машиністи (пілоти трактора, комбайну, оператори зрошувальних систем тощо). Впроваджують сучасні технології, керують командою машиністів та всією аграрною технікою висококваліфіковані інженери і механіки.

Ключові навички:

технічні навички

уважність

відповідальність

орієнтованість на результат

самовдосконалення та навчання

КАР'ЄРА В ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОМУ НАПРЯМКУ

0-2 роки
Машиніст (тракторист, комбайнер)

2-5 років
Провідний інженер-механік

5+ років
Головний інженер, Керівник ремонтної служби

Маркетинг та продажі

Спеціалісти цього напрямку аналізують потреби споживачів, покращують стратегію поширення продукції, відповідають за комунікацію та продажі, створюючи попит на продукцію компанії (зерно, овочі, курятину, молоко тощо); Розробляє та реалізовує маркетингові програми на різних рівнях та забезпечує інформаційну підтримку клієнтів.

Ключові навички:

стратегічне мислення

презентаційні навички та комунікабельність

клієнт-орієнтованість

орієнтованість на результат

самовдосконалення та навчання

КАР'ЄРА У МАРКЕТИНГУ ТА ПРОДАЖАХ

0-2 роки
Стажер, молодший спеціаліст

2-5 років
Менеджер з продажу/маркетингу

5+ років
Керівник департаменту, віце-президент з продажів/комунікацій

Логістика

Логіст організовує доставку товару і його складування. Розробляє вигідну схему постачань в потрібне місце до потрібного часу і з мінімальними витратами. Аналізує ринок транспортних послуг, проводить розрахунки, шукає надійних партнерів, координує дії з виробниками, з відділом продажів, з складом, готує документи для митниці.

Ключові навички:

комунікабельність

стресостійкість

критичне мислення

педантичність

самовдосконалення та навчання

КАР'ЄРА У ЛОГІСТИЦІ

0-2 роки
Помічник логіста, стажер/p>

2-5 років
Логіст, менеджер з логістики

5+ років
Директор департаменту, віце-президент з логістики

Умови роботи

Сезонність роботи

Наприклад у роботі агронома та бджоляра існують активні та пасивні періоди, які залежать в першу чергу від пори року.

Робота на природі

Робота на полі/фермі, в лабораторії чи офісі залежить від професійного спрямування, однак найчастіше пов’язана з природним середовищем.

Активність

Робота зазвичай пов’язана з активним способом життя та передбачає вміння швидко реагувати на зміни.

Залежність від погодніх умов

Робочий графік та сам результат роботи інколи залежить від погодніх умов.

Рівень заробітної плати

У 2017 році зарплата працівників цієї галузі в середньому 5 585 гривень, що на 47% вище минулорічної (Мінагрополітики). Попри невисоку початкову зарплатню, кваліфіковані фахівці з практичним досвідом отримують в рази вищу зарплату. Розвиваючись по кар’єрі як спеціалісти, науковці та управлінці, аграрії не мають обмежень і у фінансовому зростанні.

«Попит на агрономів, інженерів, зоотехніків зростає з кожним роком, а разом із ним – і їх заробітні плати. Окрім того, робота в аграрній галузі – це завжди перспективна: чи не кожен ТОП агрокомпанії починав колись із рядового агронома. На власному досвіді переконався: професійна кар’єра в агросекторі – не просто надовго, це на все життя»
Сергій Іщук, виконавчий директор Північного регіону корпорації «Сварог Вест Груп»

Пересічний агроном може заробляти в Україні від $800 в місяць, головний від $3000. За рівнем доходу вони не поступаються колегам в Європі, Латинській Америці і США. Експерти прогнозують, що в найближчі п’ять років зарплати українських агрономів будуть рости на 20-25% в рік.

Початок кар'єри

«На початку, коли людина тільки закінчила школу або навіть університет чи коледж, часто їй важко зрозуміти, яка саме робота буде надихати та приносити задоволення. Тому перша порада – пробувати себе в чомусь новому. Навіть якщо немає досвіду чи освіти – це не означає, що неможливо досягти успіху. Я є, мабуть, прикладом, оскільки я була науковцем, біологом та хіміком за освітою, але працювала у комерційній сфері та зараз працюю директором у великій аграрній компанії. Часто ми не можемо зазирнути за горизонт і передбачити, який досвід буде потрібен, але весь наш досвід може знадобитися в майбутньому»
Лідія Озерова, Генеральний директор компанії «Монсанто»

Готують аграріїв у ВНЗ, технікуми і коледжах, причому не завжди перший варіант краще. Вже перша польова практика дозволяє побачити природний хист до цієї роботи. Іноді випускник технікуму, працьовитий і закоханий у свою справу, виявляється не гіршим, а то й кращим фахівцем, ніж випускник ВНЗ. Інколи можна обмежитися курсами аграрних фахівців, якщо вже отримана суміжна спеціальність: біолог, ветеринар чи зоотехнік.

«Не бійтеся експериментувати. Вибравши професію, випробуйте її і якщо ви зрозумієте, що вона не ваша – міняйте, не бійтеся. Одного разу, ви обов’язково знайдете справу, якою вам захочеться займатися. І тоді все вийде і результатом можна буде пишатися»
Дмитро Скорняков, Генеральний директор компанії «Харвіст»

Сьогодні у нас в країні існує безліч навчальних закладів різних рівнів, в завдання яких входить підготовка працівників такої аграрної галузі. Професії цієї спрямованості можна отримати в багатьох містах нашої країни. Агрономи і ветеринари зазвичай закінчують вузи і технікуми. На машиністів агротехніки навчають в технікумах і училищах. Те ж саме стосується доярок і пташниць.

Рекомендовані навчальні заклади

Історії успіху ТОП-менеджерів Агрокомпаній

Дмитро Скорняков: Агросектор – найкраще місце для кар’єрного зростання

Дмитро Скорняков: Агросектор – найкраще місце для кар’єрного зростання

Дмитро Скорняков, Генеральний директор  «Харвіст Холдинг» Чому потрібно працювати в Агро секторі? Успіх країни безпосередньо пов’язаний з розвитком агропромислового комплексу. По-перше, сильний …

Лідія Озерова: Робота в агросекторі – можливість покращити якість життя людства

Лідія Озерова: Робота в агросекторі – можливість покращити якість життя людства

Лідія Озерова, Генеральний директор компанії «Монсанто Україна» Чому потрібно працювати в Агро секторі? Перш за все, якщо ми говоримо про агросектор в …

Сергій Іщук: Професійна кар’єра в агросекторі – не просто надовго, це на все життя

Сергій Іщук: Професійна кар’єра в агросекторі – не просто надовго, це на все життя

Сергій Іщук, виконавчий директор Північного регіону корпорації «Сварог Вест Груп» «Професійна кар’єра в агросекторі – не просто надовго, це на все життя» …

Віктор Іванчик: В аграрної галузі України великий потенціал зростання і це знають в усьому світі

Віктор Іванчик: В аграрної галузі України великий потенціал зростання і це знають в усьому світі

Віктор Іванчик, Генеральний директор та засновник агрокомпанії «Астарта» Чому потрібно працювати в Агросекторі? Український аграрний сектор за останні 10 років зробив технологічний …

Гебхард Рогенхофер: Відповідальна місія агробізнесу – нагодувати населення планети

Гебхард Рогенхофер: Відповідальна місія агробізнесу – нагодувати населення планети

Гебхард Рогенхофер, генеральний директор компанії «Syngenta» в Україні, 53 роки, австрієць з українською душею, 29 років у компанії «Syngenta» Чому потрібно працювати …

Новини проекту

Запрошуємо молодіжних працівників, педагогів та практичних психологів на Всеукраїнський форум «Кар’єра зі школи: вибір і планування»

Запрошуємо молодіжних працівників, педагогів та практичних психологів на Всеукраїнський форум «Кар’єра зі школи: вибір і планування»

Працюєте з підлітками та молоддю у закладі освіти або в молодіжному центрі? Бажаєте допомогти їм визначитися з майбутньою кар’єрою? Хочете впроваджувати сучасні підходи та інструменти з профорієнтації, які працюють? Реєструйтеся …

Кар’єра у громадському секторі: буклет та заняття для свідомого вибору професії

Кар’єра у громадському секторі: буклет та заняття для свідомого вибору професії

26 вересня на всеукраїнському форумі МолоДійте у Тернополі платформа Career Hub Центру “Розвиток КСВ” за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Міністерства молоді та спорту України презентували …

Школярам,‌ ‌батькам‌ ‌та‌ ‌вчителям‌ ‌про‌ ‌професії‌ ‌у‌ ‌сфері‌ ‌енергетики‌ ‌

Школярам,‌ ‌батькам‌ ‌та‌ ‌вчителям‌ ‌про‌ ‌професії‌ ‌у‌ ‌сфері‌ ‌енергетики‌ ‌

27 листопада об 11:00 Центр «Розвиток КСВ» презентує буклет «Твоє майбутнє в електроенергетиці» та профорієнтаційні уроки для учнів та учениць 5-10 класів. Буклет та уроки розроблені в рамках грантової ініціативи …

Події

Немає актуальних подій

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X