Як війна впливає на ринок праці та що чекає шукачів роботи?

За даними Міжнародної організації праці, за понад 100 днів повномасштабної війни в Україні було втрачено близько 5 млн робочих місць. Війна вплинула на весь ринок праці. Навіть в ІТ-секторі наразі налічується лише 40% вакансій від довоєнного рівня, а ця галузь є найбільш мобільною та гнучкою. Водночас, популярності на сайтах пошуку роботи набирають робітничі спеціальності. 

Вже у травні ситуація із працевлаштуванням почала налагоджуватися у відносно спокійних областях та у тих регіонах, де зменшується інтенсивність воєнних дій. Компанії та бізнеси поступово оговтуються та відновлюють роботу, відповідно, у порівняні з березнем, збільшується кількість виставлених вакансій та кількість поданих на них резюме. За різними даними в Україні зараз на одну вакансію претендує від 7 до 15 спеціалістів. 

Які ж галузі зараз розвиваються?

У дослідженні rabota.ua вказано, що за перші 100 днів війни ринок праці поки не зазнав істотних змін у розрізі професійних напрямків. Проте, вже зараз, шляхом збільшення кількості вакансій у сфері виробництва, ця рубрика вийшла в лідери, обігнавши ІТ за кількістю вакансій. За підрахунками аналітиків Київської школи економіки в Україні знищено або пошкоджено щонайменше 44 мільйони квадратних метрів житла. Тому  експерти вже радять орієнтуватися на ту сферу, яка пов’язана з відбудовою.

Активно просувається і аграрний сектор, який в умовах війни став вирішальним у забезпеченні  продовольчої та економічної безпеки України. 

Окрім того, як під час війни, так і у післявоєнний період, буде суттєво підвищується попит на спеціалістів в оборонній сфері. Починаючи від військовослужбовців та продовжуючи вузькопрофільними спеціалістами, яких залучатимуть на роботу при штабах. 

Що стосується креативної сфери, то тут попит на спеціалістів буде залежати від того, наскільки сильно війна вплине на фінансовий стан України та українців. Тож, зараз спрогнозувати стан ринку праці у цій сфері досить складно. 

Що робити людям, які планують свою кар’єру в Україні?

Першочергово, потрібно провести SWOT аналіз особистості, щоб визначити свої сильні, слабкі сторони, можливості та виклики, які ти маєш. Це допоможе тобі зрозуміти, яким шляхом ти можеш рухатися надалі у своєму житті. Зрозуміти, яка сфера є близькою для тебе і  в той же час у якій галузі є попит на спеціалістів. Наскільки ці пункти збігаються та як можна адаптувати свої навички для роботи у сфері, що має попит в сучасних умовах. 

Також варто активно займатися самоосвітою та розвивати базові навички, які допоможуть бути конкурентоспроможним. Йдеться про мови, компетентність у математиці, науках, технологіях та інженерії, цифрову грамотність.

Як розвивати свої навички та компетенції?

У зв’язку із повномасштабним наступом росії на Україну, багато освітніх платформ пропонують українцям скористатися своїми курсами та тренінгами безплатно. Завдяки цьому можна перекваліфікуватися або розвинути свої навички у дизайні, програмуванні, вивченні мов, економіці, фінансах, бізнес-процесах, аналізі даних тощо.  

Не зважаючи на вплив війни на ринок праці, актуальність м’яких навичок, якими бажано володіти для успішної кар’єри, не змінилася. Деякі навички потенційно можуть стати навіть більш затребуваними, аніж раніше. Серед таких навичок є можливість комплексно розв’язувати проблеми, критичне мислення, вміння приймати рішення, емоційний інтелект, вміння бути гнучким та справлятися з викликами та інші. 

Команда Career Hub постійно публікує корисні підбірки, в яких збирає безплатні ресурси для розвитку м’яких та твердих навичок, поради з працевлаштування та розвитку кар’єри. 

Окрім того, для школярів, які планують пов’язати своє життя з агросектором, є можливість взяти участь в AgroChallenge та поспілкуватися з експертами аграрної сфери аби дізнатись, чим ця сфера визначна для України та світу.

Як допомагає держава?

Державна служба зайнятості намагається створити найбільш комфортні умови для українців. Вже зараз Служба створила телеграм-канал, де щодня публікує вакансії з усієї України та почала співпрацю з найбільшими українськими сайтами з пошуку роботи. Щоб створити єдину базу з вакансіями. 

Також, у квітні, ВРУ ухвалила закон, який спрощує отримання статусу безробітного та отримання фінансової допомоги. А через застосунок Дія підприємства, що наймають на роботи внутрішньо переселених осіб, можуть отримати 6 500 грн компенсації за кожного працівника з числа ВПО.

Ринок праці потроху оговтується від впливу війни. Компанії та підприємства відновлюють свою роботу, а люди починають шукати можливості для працевлаштування все активніше. Досі існує багато змінних, які впливають на цей процес. Проте, під час війни можливо не тільки безплатно розвинути власні навички або обрати для себе майбутню професію, але й знайти роботу. 

 

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X