Порада кар’єрної консультантки: як обирати майбутню професію

Любов Шинкарьова, кар’єрна консультантка Career Hub

У кожного з нас буде своя відповідь на питання, чи складно обрати професію. Та пропоную сьогодні більш детально поглянути, яких найчастіше помилок ми припускаємось при виборі професії.

Вибір “за компанію” – під впливом друзів

Такий вибір може не відповідати вашим цінностям, прагненням та здібностям, відповідно ви будете розчаровані у професії та не зможете себе в ній реалізувати.

За престижністю

Тенденції на ринку праці постійно змінюються. До того ж не лише ви обираєте стратегію “вибір за престижністю”. Тому одного часу на ринку з’явилося дуже багато юристів чи економістів, які виявилися не конкурентоспроможними, адже запит ринку на дані професії був менший, ніж кількість випускників вузів за цим напрямом.

Стереотипні уявлення

Наприклад, сьогодні існує думка, що ІТ-сфера дає матеріальну стабільність та гарні доходи. Проте не кожен з нас знає, що початківцю-програмісту потрібно докласти дуже багато зусиль аби вийти на дійсно високий рівень зарплатні і отримати роботу в топовій компанії.

Орієнтація на кумира

Такі випадки теж бувають. Наприклад, мені подобається певна співачка, спортсмен, письменник, HR, ресторатор чи художниця. Я буду захоплена даною професією і віритиму, що теж в ній зможу досягти успіху. Але не завжди мрії збігаються з дійсністю. Має бути критичне мислення, реальна оцінка ситуації. Аби не йти в професію наосліп, можна поспілкуватися із представниками/цями даної професії, щоб мати уявлення про розвиток у цій сфері.

Улюблений предмет

Моїм улюбленим предметом у школі може бути історія, і я можу обрати професію пов’язану з ним, наприклад, вчителька історії чи археологиня. Але опанування професії і предмет в школі дуже відрізняються. У школі ви вивчаєте лише один урок, який вам дає загальну інформацію. Та, насправді, предмет вивчення набагато ширший і не завжди може відповідати вашим очікуванням.

Що ж тоді робити, як обрати професію?

Варто почати з простого, але важливого:

  • Відкривати для себе світ (останні новини, тенденції)
  • Пізнавати себе (які у вас інтереси, що подобається та вдається робити)
  • Дізнаватися про професії (спілкуватися з представниками професії,  дізнаватися, які якості важливі, слідкувати за ринком праці)

Місце для ваших коментарів

Залишити коментар

X