“Я сама пережила досвід окупації і мені довелось поїхати з дому, тож я добре розумію тих жінок, які зараз до мене звертаються”: історії кар’єрних консультанток, які допомагають українцям працевлаштуватися за кордоном

Відсутність нетворкінгу, незнання країни та можливостей, незнання мови, відсутність необхідної інфраструктури для біженців з дітьми, пошук нового місця роботи, або потреба у перекваліфікації – всі ці фактори ускладнюють життя мільйонам вимушених переселенців. Потреба у підтримці, допомозі, консультуванні суттєва. Саме тому, з ініціативи ГО Центр “Розвиток  КСВ” і експертної платформи Career Hub, з червня розпочав роботу благодійний проєкт “Career Counselling for Ukrainians” (“Кар’єрне консультування для українців”),мета якого  – допомогти українцям за кордоном знайти роботу та запланувати кар’єру спільно з професійними кар’єрними консультантами і HR-фахівцями зі всієї Європи.

Career Hub об’єднав професійних кар’єрних консультантів, HR-ів, психологів, кар’єрних коучів з України, Польщі, Німеччини, Ірландії та Болгарії. Серед консультантів – жінки, які так само вимушено залишили рідні домівки і саме вони надають українцям рекомендації з формування професійної кар’єри та/або зміни сфери діяльності про боно, допомагають усвідомити власний потенціал та набути необхідних навичок.

“Ситуація, що склалася з українськими біженцями кардинально відрізняється від тих викликів, що  є звичними для європейського ринку в контексті громадян інших держав, які шукають прихистку. Зазвичай йдеться про трудову міграцію, коли фахівці, що приймають рішення про переїзд, роблять це свідомо, шукаючи для себе кращі фінансові можливості та кар’єрний розвиток на міжнародному ринку. Або ж про так званих “економічних біженців”, коли в країну прибуває велика кількість низько кваліфікованих робітничих кадрів, які фактично згодні на будь-яку роботу. Українці, які прибули в європейські країни з початком повномасштабної війни, не належать до жодної з цих категорій. Саме тому європейцям незвично бачити на своєму ринку біженців з України, які нерідко мають декілька вищих освіт, ступінь доктора філософії в певній галузі та солідний досвід роботи. В свою чергу, наші співвітчизники нерідко недооцінюють себе та свою кваліфікацію на ринку праці Європи. Започаткувавши проєкт з кар’єрного консультування для українців за кордоном, ми мали на меті підтримати наших співгромадян та, перш за все, подарувати їм віру в себе та у свої можливості.” – зазначає координаторка напрямку кар’єрного консультування експертної платформи Career Hub, Анастасія Голотенко.

Консультантки Career Counselling for Ukrainians про цікаві кейси в рамках проєкту, про власну мотивацію долучення та про інсайти щодо того, що важливо обов’язково врахувати українцям, які вимушено емігрували та шукають роботу за кордоном

Тетяна Грицик, консультує українців в Польщі

“Перш за все, українцям і українкам, які вимушено опинилися на польському ринку праці, слід проаналізувати свій професійний досвід здобутий в Україні і визначити де і в яких сферах він може бути корисним тут, в Польщі. На жаль, не всі можуть це зробити самостійно. Під час проекту я часто стикалася з мисленням учасниць, що їхній досвід або не достатньо високі компетенції (на їхню думку) не дозволяють продовжувати кар’єру в Польщі. Однак це не завжди так. Після консультацій ми доходили до висновку, що продовження кар’єри в Польщі в більшості випадків реальне, однак вимагає від кандидаток гнучкості, відкритості до навчання, зокрема вивчення мови, та пізнання країни, її культури. Польський ринок праці суттєво відрізняється від українського, це також слід врахувати. Якщо ми говоримо про пошук вакансій для спеціалістів, то першим кроком є підготовка професійного резюме. Тут не достатньо короткого опису де і коли людина працювала, на якій посаді. Працедавці очікують побачити в резюме наскільки кандидат може бути їм корисним, які у нього компетенції, чи є потенціал до навчання. Саме тому надсилання одного і того ж резюме на всі вакансії може виявитися неефективним. В Україні працівники не так часто змінюють роботу, як в Польщі, що також зумовлено особливостями ринку праці. Відтак в кандидатів з України – обмежений досвід проходження співбесід, що призводить до стресу, який впливає на вміння позитивно себе презентувати перед майбутнім працедавцем. Фахівцям, які приїхали з України, і хочуть професійно розвиватися в Польщі варто створити профіль у соцмережі LinkedIn, яка дуже популярна в Польщі саме для пошуку роботи та нетворкінгу і є віртуальним резюме кандидата.

Участь в проекті вкотре показала, з якими викликами стикаються жінки з України, які через війну опинилися в Польщі. А також їхню сильну мотивацію до того, щоб віднайти себе в новій реальності, часом розпочати все з початку, або ж зробити крок назад, який насправді стане новим початком.”

Вікторія Смирнова, консультує українців в Ірландії

“Кожна сесія – це відкриття, одкровення, інсайти, які важливі та цінні для клієнтки, мене і ще багатьох – тих, хто не озвучив свої питання, але також страждає і шукає відповіді. Звернула увагу, що майже неможливо пропрацювати запит за годину. Абсолютно незнайома людина, запит начебто на поверхні, але підіймає давні пласти, тож працювати треба з нижньою частиною айсбергу. Неочікуваною була найкоротша консультація, коли жінка знайшла відповідь на свої запитання, надихнулася і стала прощатися, щоб діяти, вже за 36 хвилин! 

Українцям і українкам, які в активному пошуці роботи за кордоном, необхідно розширити горизонти, дозволити собі обирати, міняти, шукати. Якщо жінці, наприклад, 40-45+ років, то їй треба уявити себе 20 – річною і точно пробувати себе в різних сферах.  Дозвольте собі згадати, чим мріяли займатися колись. Перекваліфікація – це не страшно! 

Якщо ви опинилися за кордоном, відкрийте серце і згадайте, про що ви колись мріяли, чим цікавилися, що приваблювало, але на це не вистачало часу? Від чого хотіли відмовитись, що набридло або перестало відповідати цінностям і сенсам життя? Якщо мріяли про щось нове, цей час настав. Настав час змін. Не так сталося, як гадалося, та вже сталося.  Не треба думати, що буде легко. Та це може бути легко.”

Тетяна Абрамова, консультує українців у Німеччині

“Я просто не могла не приєднатись до проєкту, адже це те, що я вмію, можу та люблю робити. В тій чи іншій формі я допомагаю жінкам та підліткам у самовизначенні та пошуку рішень у переломні моменти життя вже більше 10-ти років. Тож не ділитись цим, особливо в той час, коли це так необхідно, було би просто невиконанням свого призначення. Під час консультацій зрозуміла важливу річ –  українцям слід визначитися зі старту зі своїми довгостроковими та короткостроковими  життєвими цілями та потребам. Робота – не ціль, а інструмент. Вкрай важливо приймати кар’єрні рішення, спираючись на власні пріоритети. Якщо одразу не виходить знайти кваліфіковану роботу – знайдіть тимчасово просту часткову зайнятість на місці. Така робота сприяє тому, щоб у вас з’явилися нові локальні контакти і лишає час для найважливішого – на сім’ю.

Наразі я  працюю переважно з жінками, більшість з них переїхали з маленькими дітьми. Часто діти приєднуються до консультації. Це вкотре вказує на те, що саме зараз найважливішою роботою для українських жінок є піклування про свою сім’ю та стосунки у ній. Коли діти зі своїми мамами в онлайні під час консультацій, вони своєю присутністю про це ще раз нам всім нагадують про головне. Щиро бажаю всім знаходити таку діяльність, яка буде давати можливість якісно приділяти час сім’ї, тим паче –  в такий час, як зараз.”

Юлія Гурневич, консультує українців у Німеччині

“Проводячи консультації з українцями, а це, переважно, жінки, які вимушено емігрували, я помітила найбільшу помилку в тому, що вони не дозволяють собі розслабитися, від слова зовсім! І це стосується не лише пошуку роботи, але й того, що вони намагаються віддати весь свій вільний час іншим, але не собі. І саме тому ми бачимо частіше запит «Не можу зрозуміти чим займатися, що цікаво». Звісно, коли ми не приділяємо собі час на пізнання своїх інтересів, перегляд цінностей та інвентаризацію своїх цілей, враховуючи мінливі зовнішні обставини, то в нас не буде розуміння куди рухатися далі. Тож, варто думати про себе і про своє власне “хочу” і тоді, в результаті, отримаємо і бажану роботу, і задоволення від життя, де б ми не знаходились.”

Оксана Столпнікова, консультує українців у Німеччині

“Стрімко переїхавши в нову країну, найчастіше клієнт перекреслює весь свій досвід. Тому важливо мати список своїх компетенцій, проаналізувати їх, щоб зрозуміти, куди їх можна застосувати, а що ще потрібно. Я сама проходжу цей шлях вже вдруге, вперше – у 2014, зсередини знаю та розумію блоки, обмеження та “вузькість” мислення. Мені цікаво допомогти більшій кількості людей і якнайшвидше реалізуватися в новій країні з новими можливостями. Як коуч, маю багато запитів саме у темі імміграції. Тому я у проєкті.”

Анастасія Іванова, консультує українців в Італії

“Найцікавіша історія – історія клієнтки Ані, яка переїхала до Італії. До війни вона професійно займалась спортивними танцями зумба, була парфумерним стилістом, графічним дизайнером та SMM спеціалістом. Виїхавши за кордон, Аня не знала, як і з чого почати шукати роботу та який саме напрям обрати. Ми проаналізували її сильні сторони, ким Аня хотіла б бачити себе через 3-5 років, які її справжні цінності та виявили, що Аня хотіла б все ж таки розвиватись в напрямку зумба. Аня була не впевнена, що у неї вийде в іншій країні почати все з нуля, але отримані інсайти, велике бажання та підтримка її хлопця надихнули Аню все ж спробувати. Аня визначила, що зробить сайт та почне шукати школи й спортзали в Італії, які будуть готові запровадити її програми в свої тренування.” 

Такі і подібні історії надихають, мотивують і руйнують бар’єри страху, коли ти за межами зони свого комфорту. Відчувати, що є люди, які готові допомагати і ділитися досвідом, набутим роками – безцінно, особливо в такі важкі для країни і українців часи.

 

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X