Як емоції впливають на твою кар’єру?

Усвідомлення емоцій 

Шукай джерело

У кожного з наших почуттів є подразник – джерело, з якого виникають емоції. Коли ми відчуваємо будь-яку з емоцій, потрібно ставити собі питання: як я це відчуваю, чому, і що я можу із цим зробити? Потрібно шукати відповіді і фіксувати, що саме на нас вплинуло в даній ситуації. Адже емоції впливають на наші щоденні рішення. Коли нам здається, що за нашим рішенням стоїть раціональність, то ми помиляємось. Насправді, в кожній нашій дії беруть участь емоції.

Корисними порадами поділилися на онлайн-тренінгу для молоді від Career Hub Іван Омелян – засновник освітньої платформи «Gap Year», ментор та експерт з особистісного розвитку, та Ганна Петрига, експертка освітньої платформи «Gap Year», HR-фахівчиня та кар’єрна консультантка. 

«Наприклад, ти відчуваєш емоційне вигорання. Щодня приходиш на роботу, де на тебе чекають листи, дзвінки, прийняття важливих рішень. І раптом ти розумієш, що не хочеш відповідати на лист, тож постійно його відкладаєш. Через це відчуваєш дратування, злість і хвилювання. Такі моменти важливо відслідковувати і фіксувати. Це допоможе зрозуміти підґрунтя твоїх дій» – Ганна Петрига.

Що робити, якщо не можеш розпізнати своїх емоцій?

«Можна вести щоденник. Наприклад, оцінювати свій емоційний стан за 10-бальною шкалою. Це допоможе зрозуміти, що впливає на твій стан, які чинники або обставини» – Іван Омелян.

Управління емоціями

«Сьогодні в пострадянських країнах існує заборона відчувати. Є поняття, що ми маємо бути якимись для когось. Але потрібно зрозуміти, що є лише одна людина у світі, на яку ми можемо вплинути – це ми самі. Щоб вміти управляти собою, потрібно добре розуміти, ким ми є і що в нас є» – Іван Омелян.

Техніки розпізнавання себе

Метод «Світлофор»

  • Червоне світло – сигнал, усвідомлення подразника, який на вас вплинув.
  • Жовте світло – опрацювання цього сигналу, пропускання його через себе, прийняття рішення, що із цим робити.
  • Зелене світло – випускання та проживання емоцій.

Метод «Рефлексія»

Шукаємо відповіді на питання і фіксуємо їх.

  • Що зі мною сталось?
  • Що я при цьому відчував/ла?
  • Що я хочу робити в майбутньому із цим, як я на це реагуватиму надалі?

Управління емоціями в кар’єрі

Не потрібно стримувати емоції на роботі. Потрібно розпізнати свою емоцію та зрозуміти, як реагувати на подію, яка її викликала.

«Наприклад, керівник на вас тисне, ви стримуєте свої емоції, приходите додому і плачете. Або стримуєтесь протягом певного часу, а потім відчуваєте вигорання. В жодному разі не можна ігнорувати емоції. Якщо ви з чимось не погоджуєтесь, щось викликає у вас сум чи роздратування, озвучуйте це. Наприклад: «мене засмучує те, що ви говорите, я потім почуваюсь погано». Давайте людям зрозуміти, що для вас окей, а що – ні» – Ганна Петрига.

6 базових емоцій, які потрібно зрозуміти і усвідомити

Радість

«Зрозумійте свої джерела радості, що саме приносить вам радість в житті. У кожного це своє: шоколадка, мамині вареники чи поїздка в улюблене місце» – Омелян.

«Усвідомлена кар’єра – це найкраще, що може з нами статися. Робота має бути джерелом радості, ресурсом для наповнення нею. Тому обирати кар’єру потрібно усвідомлено, адже вона буде джерелом ваших емоцій» – Петрига.

Здивування 

«Здивування – це момент, в якому ви можете перейти в глибшу емоцію – інтерес. А вже інтерес може викликати мотивацію до подальших дій» – Омелян.

«Коли ми помічаємо, що нам пора рости і рухатися далі, змінювати сферу, або навпаки щось розпочати, в такі моменти страх може нас зупинити, а інтерес повести далі. Це починається зі здивування, який потрібно скерувати в інтерес. Відслідковуйте своє здивування і направляйте його в правильну сторону» – Петрига.

Сум 

«Спробуйте визначити подразник, який викликає у вас сум. Записуйте їх, коли ви сумуєте. А ще напишіть собі листа, який ви відкриєте, коли будете сумувати. Це спосіб самопідтримки» – Омелян.

«В рамках роботи сумувати – це нормально. Ненормально подавляти в собі сум і не звертати на нього увагу. Побороти сум можна «журналом успіху» – це список ваших досягнень. Коли вам буде сумно, відкрийте його і подумайте, що у вас не все так погано» – Петрига.

Гнів 

«Це реакція на порушення ваших кордонів. Емоція гніву – це сигнал, коли можна усвідомити свої межі, що допоможе вам контролювати ситуацію в майбутньому. Також важливо вивчити, що дратує інших людей в вас. Зокрема близьких вам людей» – Омелян.

«Проявлення гніву в роботі, зазвичай, закінчується погано. Коли ви відчуваєте в роботі роздратування, це сигнал, що далі може бути гнів. Тож важливо не довести свій емоційний стан до цього і відреагувати одразу. Потрібно озвучувати, що саме вам не подобається і не боятися про відносини з керівником, чи колегами. Адже важе ментальне здоров’я важливіше» – Петрига.

Відраза

«Це такий собі прикордонник, який сигналізує про те, що вам хтось чи щось не подобається. Ви можете відчувати роздратування чи зверхність. Тож важливо це фіксувати і розуміти причини цього. Потрібно звертати увагу на почуття відрази не тільки до людей, і й до того, що ми робимо і чим займаємось в житті» – Омелян.

«Відраза в роботі – це сигнал який каже, що ви вибрали не той напрям діяльності. Якщо ж це відраза до когось з оточення, потрібно це відслідковувати і шукати причину. Можливо, це конфлікт цінностей, тоді варто знайти спосіб, щоб уникнути контакту з цією людиною. Якщо, наприклад, вам не подобається, як людина одягається, тоді варто усвідомити, що це не окей з вашого боку і змінити своє ставлення до цієї ситуації» – Петрига.

Страх 

«Це базова емоція, яка є межею переходу до зон росту. Напишіть на папері усе, що викликає у вас страх. Поставте собі питання що буде, якщо ви подолаєте страх, і що – коли не подолаєте його? Це допоможе зрозуміти цю емоцію і використовувати її з користю для себе» – Омелян.

«Страх може працювати в двох напрямах. Може стимулювати кудись іти, бо під час страху ми відчуваємо також інтерес, а може створити перед нами бар’єр» – Петрига.

Як зрозуміти іншу людину?

Емпатія – відчуття і розуміння емоцій інших людей.

  1. Очистити сприйняття, не зважати на зовнішні речі, подумати, що людина відчуває.
  2. Приділити людині свою увагу та запитати її, що вона відчуває.
  3. Коли вона відповість, зрозуміти емоцію і потреби людини.
  4. Будувати здорові стосунки.

«Стосунки на роботі – це складне питання. Зазвичай, є дві крайності – бажання бути хорошим для всіх та підлабузництво. Обидві не ведуть до хороших відносин із колегами і не будують довіру. Для початку потрібно зрозуміти себе, свої потреби і побудувати свої кордони. Потім навчитись розуміти емоції інших людей. Тільки тоді можна побудувати щирі відносини, де не будуть порушуватися нічиї кордони» – Петрига.

Усвідомлений кар’єрний шлях – техніка «трьох факторів»

Коли ви пропрацювали свої емоції та усвідомили себе, зрозуміли свої подразники та навчилися на них реагувати, можна будувати усвідомлену кар’єру. В цьому допоможе техніка «трьох факторів».

Фактор «Хочу»

Коли ви вже вмієте відслідковувати свої емоції, ви можете зрозуміти, що вам насправді подобається, а що ні. Можна ще скласти список інтересів, захоплень і того, що вас надихає.

Фактор «Можу»

Це те, що ви вмієте, що у вас найкраще виходить. Покопайтесь у своїх сильних сторонах. Складіть список, або, якщо самому/самій складно, знайдіть ментора, який допоможе в цьому.

Фактор «Ринок праці»

Коли у вас є вже два фактори, ви знаєте, що ви хочете, і що ви можете, далі вивчаєте ринок праці. Проаналізуйте його і визначте, які пропозиції праці поєднують в собі ваше «хочу» і «можу».

Коли ви поєднаєте ці три фактори, станеться щастя 🙂 Бо ви будете робити те, що вам подобається, що у вас добре виходить, і за це вам будуть платити гроші. Ця техніка допоможе знайти свій унікальний кар’єрний шлях.

Організаторами онлайн-тренінгу для молоді «Як емоції впливають на твою кар’єру» є Career Hub і Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» в межах програми «Мріємо та діємо». Програма «Мріємо та діємо» фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується IREX разом з Центром «Розвиток КСВ».

Career Hub – експертна платформа Центру «Розвиток КСВ», яка об’єднує молодь, роботодавців, державні органи та освітні заклади для кар’єрного розвитку молоді – від школи до успішної реалізації у професії.

Місце для ваших коментарів

Залишити коментар

X