Як підтримати та не нашкодити при виборі професії підлітком

Любов Шинкарьова, кар’єрна консультантка Career Hub

Вибір майбутньої професії справа відповідальна та важлива. На вибір абітурієнта впливає не один фактор: власні інтереси, здібності, фінансові можливості навчатися в тому чи іншому навчальному закладі та місті. Також важливу роль відіграє оточення, зокрема батьки.

Часто підлітки прагнуть підтримки при виборі професії. Думка батьків у цьому питанні для них є важливою та значимою. Крім цього, на етапі вибору діти спостерігають як розвиваються їх батьки, наскільки вони задоволені своєю сферою роботи, з якими професійними труднощами зіштовхуються, чи займаються саморозвитком поза роботою – відвідують семінари, конференції, курси. Навіть таке спостереження може в певній мірі сформувати уявлення про певну професію.

Чого ж підлітки очікують від батьків? 

Розуміння та прийняття, підтримку, наприклад, разом розглянути правила вступу, подивитися професіограму тієї чи іншої професії. Але іноді батьки обирають іншу стратегію підтримки дитини при виборі професії.

Один із шляхів дистанціювання: «Ти уже дорослий і сам зробиш свій вибір». Так, дійсно підлітку важливо не нав’язувати своїх рішень, але одночасно дитина має відчувати підтримку та віру в неї, знати, що в будь-який момент може розповісти батькам про свої труднощі та попросити про допомогу без осуду та критики.

Ще одна стратегія – зробити за дитину її вибір. Батьки хочуть щастя для дитини, хочуть вберегти від помилок, яких колись самі припускались. Так ми зустрічаємося з ситуаціями, коли, наприклад, бажання одного з батьків бути актором/акторкою нав’язується дитині, або коли батьки вірять в престижність певної галузі і спонукають підлітка до її вибору, не враховуючи при цьому його інтереси, прагнення, здібності. І, як варіант, підліток може змиритися з думкою батьків, забути про свої бажання та обрати сферу, яка в подальшому може не приносити задоволення. Чи може ввімкнути протестну форму поведінки, та робити наперекір, іноді, своїми рішеннями нашкодивши самому собі.

Що робити аби уникнути таких сценаріїв? 

  • Підтримка та увага до дитини. Разом можна переглянути список навчальних закладів, які її зацікавили, ознайомитися з їх сайтами, почитати відгуки. Дитині буде приємно, що ви приділяєте їй увагу.
  • Замість нав’язування певної галузі поцікавтеся, що подобається вашій дитині, які б завдання вона хотіла виконувати, які має уявлення про ту чи іншу сферу.
  • Помічайте здібності дитини та допомагайте їх розвивати.
  • Поділіться своїм досвідом вибору професії, які були у вас переживання, які були помилки, очікування. Можете розповісти про сферу у якій ви працюєте зараз, труднощі з якими зустрічаєтесь та які бачите перспективи. Для підлітка може бути цінним, що ви ділитесь з ним своїм досвідом.
  • Вивчайте разом світ професій. Є сайти де описані обов’язки, певні риси, властиві для професіонала даної галузі, є короткі відеоролики де спеціалісти розповідають про свої враження від роботи. Дні відкритих дверей у навчальних закладах, ярмарки вакансій теж допоможуть розширити уявлення про світ професій.

На вибір професії впливають багато чинників, але на цьому шляху для підлітка є важливими підтримка та розуміння з боку найближчих людей.

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X