Як ставити цілі, що надихають

Яким я був у 2021 і яким хочу бачити себе у 2022? Як перетворити просто бажання у конкретну стратегічну ціль? Рецепт від Career Hub та Івана Омеляна, експерта, ментора з особистісного розвитку та розвитку спільнот, громадських організацій, коаліцій та проєктних команд.

Починати слід з цінностей. 

Перше, що слід усвідомити: найцінніше, що у вас є – Ви самі. Не відходьте від себе. Фільтруйте так звані “чужі цілі”. 

Цілі ґрунтуються на індивідуальних людських цінностях і саме вони є наслідками тих життєвих потреб, які виникають саме через наші усвідомлені цінності. Проаналізуйте своє життя, оточення і дайте відповідь на фундаментально важливе питання: що власне для мене є цінністю? Аби не плутатись і визначитися  якомога швидше, Іван Омелян пропонує виділяти для себе 5 таких пріоритетних цінностей.

Цінності вашого оточення мають відгукуватися у вас. Порада, яка стосується командних цілей: якщо ви вже працюєте у колективі, але ваші цінності розходяться – йдіть з такого колективу, адже це може призвести до невиправних наслідків. 

Інвестувати у себе і давати собі час – найкраще рішення ever.

Слід давати собі час на роздуми щодо власного майбутнього та можливостей, які вже відкриваються, або відкриються згодом. А відкриваються вони тим, хто постійно працює над собою.

Ціль, яка визначає вашу долю – це ті навички і знання, які ви здобуваєте упродовж свого життя. Прокачка навичок – це ваша вертикальна кар’єра, за якою стоїть вже горизонталь. 

Аби бути ефективним, намалюйте власне  “Колесо балансу”. Так ви будете розуміти те, наскільки задоволені власним життям. Ідеальний сценарій – коли є баланс і всі сфери життя гармонійно співіснують у колесі, проте якщо вам таки чогось не вистачає для відчуття задоволення цілком, ставте ті цілі, які будуть вирівнювати цей баланс. 

Планувати і керувати часом – маст хев.

Вигорання, відчуття втрати змісту і сенсу життя дорівнює втраті часу, яким ми  мали б керувати. 

Саме так. Не лягайте спати, поки не знайшли ту мотивацію прокидатися зранку, поки не запланували, що будете робити завтра, аби бути ближчими до тієї самої цілі. Користуйтеся Google календарем, розділяючи справи різними кольорами – це дуже спрощує життя.  

Нехай матриця Ейзенхауера стане вашою настільною книгою. Розділяйте тактичні задачі на блоки:

  • Термінове/ не термінове
  • Важливе/не важливе
  • Термінові неважливі справи

Це допомагає розрулити поточку і в якомусь сенсі навіть дисциплінує. 

Домовтеся із собою ставити не більше трьох глобальних цілей на рік, використовуючи правило “3 дні, 3 місяці, 3 роки”:

  • Я детально планую життя на 3 місяці. Об’ємні цілі досягаються за рахунок того, що протягом 3 місяців я  роблю 12 простих поступових кроків.
  • 3 дні в тиждень я роблю дію, яка наближає мене до цілі. Це саме ті тактичні дії, які ведуть мене до стратегічних результатів.
  • Я переглядаю свої цілі раз на місяць.

Навички 2022 року, з якими варто “подружитися”.

Концентрація. Як би це об’єктивно не було важко – зменшіть кількість подразників. Фіксуйте час на користування соцмережами, а ще краще – концентруйся на якійсь одній з них. Якщо немає потреби відповідати у месенджерах просто зараз – відкладіть і доробіть справи, які дійсно суттєві на сьогодні. 

Аналітичне мислення, вміння збирати інформацію. Важливо відокремлювати кар’єрну цифрову ціль від стратегічної, адже кар’єрна ціль – це “хочу через рік дохід у 20 000 доларів”, а ціль людини-стратега – її досвід, регулярна прокачка навичок  та підкорення нових вершин. Стратегічна ціль – рух вперед, але попереду завжди йде ваш дорогоцінний час, яким ви обов’язково маєте керувати. 

Насправді, цілі нам потрібні для напрямку, але живемо ми тут і зараз. Хочете крутих внутрішніх самотрансформацій у новому році – робіть акцент на собі і на тому, що вас драйвує, тоді результат не змусить довго чекати.

Мріяти потрібно!

Програма «Мріємо та діємо» фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується IREX разом з Центром «Розвиток КСВ». Партнер: Міністерство молоді та спорту України.

Career Hub – експертна платформа Центру «Розвиток КСВ» з кар’єрного консультування та працевлаштування, що має на меті сприяти кар’єрному розвитку молоді – від школи до успішної реалізації у професії.

 

 

Місце для ваших коментарів

Leave a reply

Career Hub – платформа розвитку кар’єри
Logo
X