Як ставити цілі, які надихають

Як перетворити свої новорічні бажання на цілі і не забути про них до лютого? Координаторка спільноти Career Hub Юлія Гурневич пропонує конкретні та прості кроки.

Минулий рік вдвічі обвалив індекс щастя в Україні: з 33% у 2019 до 14% у 2020 році. Крім того, за статистикою, Україна опинилась в десятці країн, мешканці яких схильні вважати своє особисте життя нещасливим.

Ми не можемо вплинути на глобальні кризи та події, але в наших силах зробити себе щасливішими. Адже щастя – це відчуття задоволення, яке може дати здійснення наших бажань, а також сам процес: від мрій до цілей, від дій до  результату і досягнення мети.

Photo by Fineas Gavre on Unsplash

Для чого взагалі ставити цілі?

Для чого людині формулювати цілі, та ще й ставити собі терміни їх виконання? Для цього є дві вагомі причини.

Перша: ми хочемо розібратися в тому, чого ж ми справді хочемо. Ми намагаємося відокремити чужі цілі і почути власні. Коли ми говоримо чужі цілі, то йдеться про цілі, які нав’язують нам суспільство, батьки, друзі. Але це відбувається несвідомо, тому ми приймаємо такі цілі за власні. Коли досягаємо мети і не відчуваємо задоволення, то це дзвіночок, що мета була нам чужа.

Друга причина: за допомогою певних технік покладання і відстеження цілей ми хочемо підвищити свої шанси на їх досягнення. Це можливо за рахунок посилення мотивації, фокусу, самодисципліни тощо.

Photo by Markus Winkler on Unsplash

З чого почати?

Усвідомте свої потреби. Таким чином ми можемо зрозуміти, що для нас найважливіше та найцінніше в житті, і на основі цього планувати мету на конкретний відрізок життя.

З одного боку, зараз багато говорять про те, що цілі наповнюють енергією ту чи іншу сферу нашого життя. І там, де ми нічого не хочемо і ні до чого не прагнемо, не буде життя, не буде руху. З іншого боку, головним критерієм та фільтром власних цілей має бути відчуття натхнення. Так буває тоді, коли людина, займаючись діяльністю, що наближає її до мети, не відчуває часу і не втрачає запалу та енергії.

Як ставити цілі, які надихають? 

Почніть зі складних, але важливих питань: Що ви дійсно знаєте про себе? Які ваші цінності в житті? Що змушує вас прокидатись зранку? Головне джерело цілей – це пізнання себе!

Для самопізнання немає конкретного способу чи стратегії. Цей шлях індивідуальний і потребує багато часу. Але ця інвестиція варта того. Знаючи багато про себе, ви зможете легше, швидше і якісніше приймати рішення про той спосіб життя, до якого ви прагнете.

Пізнання себе дає змогу використовувати свою енергію набагато ефективніше, адже інтереси та цілі узгоджуються з вашими життєвими цінностями.

Серед ефективних способів самопізнання є проходження психологічних тестів, виконання різних вправ з саморозвитку та експерименти з собою. Використовуйте ці способи, вибираючи цілі на наступний рік вашого життя.

Як зрозуміти, чого ви хочете?

Щоб краще зрозуміти, чого ви хочете, давайте згадаємо, як мріяти. У своїй консультаційній практиці я стикаюся з тим, що люди незалежно від віку забули, як мріяти та бажати. Максимум, що я чую, – це загальноприйняті поширені бажання: гроші, дім, машина, здоров’я рідних (але на здоров’я інших ми не впливаємо, тому воно не відноситься до наших бажань), подорожі. Хочу поділитися  технікою «101 бажання», яка колись розширила мої горизонти бажань. Візьміть аркуші і ручку, напишіть питання як підказку для генерації ідей:

  • Що я хочу зробити?
  • Що я хочу спробувати?
  • Чого я хочу навчитися?
  • Які мої матеріальні бажання?
  • Що я хочу змінити?
  • Які незвичні для себе бажання я би втілив(ла)?

Записуйте свої бажання, по 20 відповідей на кожне з питань. Якщо на якийсь пункт припаде більше або менше відповідей – не страшно. Точність – це необов’язкове правило, важливіше увійти в потік і писати те, що спадає на думку і серце. Записуйте на аркуш заповітні, незвичайні та альтернативні бажання. Якщо прокидається ваш внутрішній критик (це бажання безглузде, це засміють та ін.), гальмуйте його та продовжуйте летіти за своїми фантастичними бажаннями. І пам’ятайте, що писати краще в позитивній формі теперішнього часу, тому формулюйте бажання без частки «не».

Коли завершите, пройдіться по тому, що написали, і поруч з кожним пунктом поставте бал від 0 до 10, де:

10 – вкрай важливе і захопливе бажання (зверніть увагу на відчуття в тілі, якщо мурашки або перехоплює подих, серцебиття, тремтіння, то це ваше, справжнє). Приклад – стрибнути з парашутом, написати свою першу книжку, пісню, музику.  Або ще такий приклад – віддати грошовий борг. Вас мучить заборгованість, ви погано спите і нервуєте з цього приводу. Можна ставити 10 балів.

0 – несуттєве бажання, реалізація якого не змінить життя. Приклад – «Хочу Айфон Х замість Айфон 7». Поки ви будете чекати покупки моделі Х, у продаж вийде наступна. Оновлення гаджета не зробить ваше життя кращим, гаджет може бути, наприклад, інструментом для підвищення ефективності вашої діяльності, а не самоціллю.

Бажання з балами 10 і 9 – найважливіші для вас на даному етапі життя. Виділіть їх маркером, перепишіть у щоденник або наклейте на холодильник. Ваш список бажань / вішліст – готовий! І тепер ви можете ці бажання трансформувати в конкретні цілі. Спробуйте до кожного бажання написати 3-5 конкретних дій, які допоможуть перетворити це бажання на ціль, і завдяки плану дій – досягти її.

Photo by Brad Neathery on Unsplash

Чому важливо перетворювати бажання в цілі?

Коли ви прописуєте свої бажання і цілі від руки, то ви:

  • усвідомлюєте, чого саме ви бажаєте
  • розумієте, які дії та кроки треба зробити
  • структуруєте та впорядковуєте думки в конкретні цілі.

І не забудьте, що найважливішою цінністю є ми самі.  Цілі міняються протягом життя, бо ми розвиваємось, ставлячи перед собою нову мету. Саме гармонія, рівновага в нашому житті є найважливішим фактором щастя.

 

За мотивами онлайн-тренінгу «Як ставити цілі, які надихають» з Іваном Омеляном, який Career Hub і Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» організували 15 січня у межах програми «Мріємо та діємо». 

 

Місце для ваших коментарів

Залишити коментар

X